eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Europejskie prawo konkurencji: zmiany

Europejskie prawo konkurencji: zmiany

2010-06-07 14:01

Jak rozpoznać, czy planowana strategia dystrybucyjna, również dystrybucja poprzez internet nie narazi firmy na zarzut naruszenia przepisów antymonopolowych, a w konsekwencji również do nałożenia kary pieniężnej sięgającej do 10% przychodów? Czy producent może dowolnie kształtować swój system dystrybucji? Od 1 czerwca 2010 roku zaczęły obowiązywać zmienione unijne przepisy dotyczące porozumień wertykalnych (Rozporządzenie Komisji 330/2010).

Przeczytaj także: Nieuczciwa konkurencja - jak się bronić?

„Rozporządzenie określa, w jakich sytuacjach zakaz porozumień antykonkurencyjnych nie znajduje zastosowania. Jeżeli planowane porozumienie spełnia przesłanki określone w rozporządzeniu, zakaz i jego potencjalnie groźne konsekwencje nie znajdują zastosowania” – mówi Małgorzata Kozak, wykładowca prawa konkurencji na Uczelni Łazarskiego.

Rozporządzeniu towarzyszy Komunikat Komisji - Wytyczne w sprawie ograniczeń wertykalnych zawierający wyjaśnienia i interpretacje Komisji w odniesieniu do Rozporządzenia.

Warunki, dotyczące stosowania rozporządzenia, które muszą zostać spełnione łącznie, są następujące:
  • Porozumienie musi być porozumieniem wertykalnym. „Rozporządzenie co do zasady dotyczy porozumień wertykalnych – wyjaśnia Małgorzata Kozak - a więc porozumień lub praktyk uzgodnionych zawieranych między dwoma lub więcej przedsiębiorstwami, działającymi, w zakresie tego porozumienia lub praktyki uzgodnionej na różnych szczeblach obrotu, czyli produkcji lub sprzedaży. Wyłączenie porozumień wertykalnych spod zakazu uzasadnione jest faktem, iż w ich przypadku ograniczenie konkurencji może wystąpić w przypadku niewystarczającego poziomu konkurencji na przynajmniej którymś szczeblu obrotu – np. dużego udziału w rynku dostawcy lub nabywcy lub na obydwu szczeblach” – podkreśla Małgorzata Kozak.
  • Stronami porozumienia nie mogą być konkurencj - co do zasady porozumienie podlegające wyłączeniu musi zostać zawarte między przedsiębiorcami niekonkurującymi, które między sobą.
  • Inny jest podstawowy przedmiot porozumienia niż przeniesienie na nabywcę praw własności intelektualnej.

Warunki, które dotyczą samego porozumienia to:
  • Porozumienie spełnia warunki udziału w rynku dostawcy i nabywcy, które nie mogą przekroczyć 30%. W przypadku dostawcy dotyczy to rynku właściwego, na którym sprzedaje on towary lub usługi objęte porozumieniem, a w przypadku nabywcy chodzi o rynek właściwy jako ten, na którym nabywa on produkty lub usługi objęte porozumieniem. W przypadku przekroczenia progu 30%, nie ma domniemania legalności porozumienia, nawet jeżeli pozostałe warunki wyłączenia są spełnione z zastrzeżeniem warunku przewidzianego w Rozporządzeniu.
  • Porozumienie nie zawiera ograniczeń powodujących wycofanie przywileju wyłączenia grupowego (art. 4 Rozporządzenia). W konsekwencji, jak twierdzi Komisja w Wytycznych (par. 47) całe porozumienie nie podlega wyłączeniu na mocy Rozporządzenia.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: