eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy a urlop proporcjonalny

Rozwiązanie umowy a urlop proporcjonalny

2010-03-10 13:44

Jeżeli w trakcie roku kalendarzowego dochodzi do ustania stosunku pracy, pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. Bez znaczenie przy tym pozostaje tryb rozwiązania umowy, przyczyna jej rozwiązania, jak również strona, która dokonała wypowiedzenia.

Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy a urlop bezpłatny

Pytanie: Pracownik nie wiedząc, że otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę przez zakład, w styczniu br. miał podpisany urlop wypoczynkowy przez przełożonego na wyjazd do sanatorium w okresie od 16 marca - 7 kwietnia 2010r. (16 dni). Pracownik przedstawił wniosek przyznania sanatorium i jednym z pkt wniosku było udzielenie urlopu na ten okres. W lutym br. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika - likwidacja stanowiska z rozwiązaniem umowy 31 maja 2010 r. Nadmieniam, iż pracownik do chwili otrzymania wypowiedzenia już wykorzystał 8 dni urlopu za 2010 r.

Czy w tej sytuacji pracownikowi należy udzielić urlopu (16 dni) na wyjazd do sanatorium, czy udzielić proporcjonalnie do czasu przepracowanego? Jak proporcjonalnie to 11 dni, a 8 już wykorzystał, Jak wtedy rozwiązać kwestię wyjazdu do sanatorium, jeżeli pracownik ma już przyznany wniosek na wyjazd do sanatorium?


Odpowiedź: W sytuacji opisanej w pytaniu, ze względu na rozwiązanie umowy w trakcie roku kalendarzowego (tj. w maju), pracownik ma prawo jedynie do urlopu proporcjonalnego w wymiarze 11 dni. Ze względu na wykorzystanie już 8 dni urlopu pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi jedynie 3 dni. Pracodawca powinien poinformować pracownika, iż na skutek zmiany okoliczności nie udzieli mu urlopu wypoczynkowego zgodnie z wcześniej podpisanym wnioskiem urlopowym.

1. Przy rozwiązaniu umowy w trakcie roku - urlop proporcjonalny

W związku z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę, którego skutkiem będzie rozwiązanie stosunku pracy 31 maja 2010 r., należy dokonać korekty wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w 2010 r. Jeżeli w trakcie roku kalendarzowego dochodzi do ustania stosunku pracy, pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. Bez znaczenie przy tym pozostaje tryb rozwiązania umowy, przyczyna jej rozwiązania, jak również strona, która dokonała wypowiedzenia. Na skutek zmiany okoliczności, czyli wypowiedzenia pracownikowi umowy, pomimo wcześniejszego wyrażenia zgody na urlop, pracodawca nie będzie zobowiązany do jego udzielenia w określonym we wniosku wymiarze. Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku (tj. 20 lub 26 dni).

2. Na pobyt w sanatorium pracownik może wnioskować o urlop bezpłatny

Zgodnie z powyższym za okres zatrudnienia od 1 stycznia 2010 r. do 31 maja 2010 r. pracownik nabędzie prawo do 11 dni urlopu:
  • 5/12 z 26 dni = 10,83, tj. 11 dni, gdyż niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Ponieważ dotychczas pracownik wykorzystał już 8 dni bieżącego urlopu, pozostały mu do wykorzystania 3 dni urlopu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien zatem poinformować pracownika, iż na skutek wypowiedzenia umowy pozostały mu tylko 3 dni urlopu. W takim wymiarze, tj. 3 dni, pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu, natomiast na pozostały okres pobytu w sanatorium pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego - uwzględnienie wniosku zależy od decyzji pracodawcy. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma w takim przypadku obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze wyższym niż przysługujący.

Podstawa prawna:
  • art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1, art. 1553 § 1, art. 174 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: