eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zatrudnianie pracowników tymczasowych: zmiana ustawy

Zatrudnianie pracowników tymczasowych: zmiana ustawy

2010-01-29 10:14

Z dniem 24 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2009 roku o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 221, poz. 1737, dalej "nowelizacja"). Wprowadziła ona istotne, z punktu widzenia przedsiębiorców, zmiany w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych, czyli osób zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej i skierowanych przez nią do wykonywania pracy u wskazanego pracodawcy.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa: nowe przepisy

Po pierwsze, nowelizacja uchyliła art. 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, który zakazywał zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawcę, który w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego wypowiedział pracownikom stosunki pracy lub rozwiązał te stosunki na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli liczba zwolnionych z tych przyczyn pracowników odpowiadała liczbie, określonej w art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844), przykładowo liczba zwolnionych osób wynosi co najmniej 10, jeżeli pracodawca zatrudniał mniej niż 100 pracowników.

Innymi słowy, dotychczas pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy przeprowadził w swoim zakładzie zwolnienia grupowe, nie mógł zatrudnić pracownika tymczasowego. Warto zauważyć, że zakaz ten obowiązywał niezależnie od tego czy zwolnienia grupowe odbywały się w tym samym oddziale, w którym mają być zatrudniani nowi pracownicy oraz czy dotyczyły tych samych stanowisk.

Wprowadzona zmiana oznacza, że teraz nawet pracodawca, który w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeprowadził w swojej firmie zwolnienia grupowe, może zatrudnić pracownika tymczasowego. Taka zmiana z pewnością ucieszy przedsiębiorców, którzy w dobie kryzysu finansowego zmuszeni byli przeprowadzić grupowe zwolnienia, a teraz chcą skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej. Teraz nie będą musieli już czekać 6 miesięcy na skorzystanie z takiej formy zatrudnienia.

Ustawa wydłużyła również dopuszczalny okres świadczenia pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy. Obecnie okres ten wynosi 18 miesięcy w okresie obejmującym kolejne 36 miesięcy (przed nowelizacją okres ten wynosił maksymalnie 12 miesięcy).

Zmiany zostały wprowadzone również w zakresie wydawania pracownikom tymczasowym świadectw pracy. Obecnie agencje pracy tymczasowej będą mogły wystawiać takie świadectwa zbiorczo – po 12 miesiącach wykonywania pracy na rzecz kolejnych pracodawców. Oznacza to, że agencje pracy tymczasowej nie będą już musiały wydawać świadectw pracy pracownikom tymczasowym zawsze, gdy dobiegnie końca ich zatrudnienie w danej firmie, a pracownicy nie będą musieli gromadzić dużej ilości świadectw pracy. Wskazać przy tym należy, że jeśli pracownik tego zażąda, świadectwa będą musiały być mu wystawiane częściej.

Powyższe zmiany należy ocenić pozytywnie. Zwiększają one możliwości przedsiębiorców w zakresie korzystania z usług oferowanych przez agencje pracy tymczasowej, ograniczają biurokratyczność, a być może przyczynią się również do zwiększenia atrakcyjności tego typu zatrudnienia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: