eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w święta zlecana jednemu pracownikowi

Praca w święta zlecana jednemu pracownikowi

2010-01-10 01:48

Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca wyznaczył w harmonogramie te same osoby do pracy we wszystkie święta w miesięcznym okresie rozliczeniowym, a także by te osoby pracowały w te same święta w każdym roku.

Przeczytaj także: Komu zlecać pracę w święta?

Pytanie: Czy w przypadku, gdy w danym miesiącu jest kilka dni świątecznych, pracodawca może zaplanować jednemu pracownikowi pracę we wszystkie te dni świąteczne, pomimo iż na tym stanowisku pracuje więcej osób (chodzi mi o pracę na portierni)? Mamy 5 pracowników na tym stanowisku i pracują oni w systemie 12-godzinnym. Czy możliwe, jest aby co roku te same osoby miały wolne w te same święta, a pozostałe osoby co roku w te święta pracowały?

Odpowiedź: Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca wyznaczył w harmonogramie te same osoby do pracy we wszystkie święta w miesięcznym okresie rozliczeniowym, a także by te osoby pracowały w te same święta w każdym roku.


1. Organizowanie pracy należy do obowiązków i uprawnień pracodawcy

Pracodawca ustalając indywidualny rozkład czasu pracy (harmonogram czasu pracy) wskazuje dni i godziny pracy pracowników i musi przestrzegać zasad wynikających z przepisów o czasie pracy. Przede wszystkim może go sporządzić na liczbę godzin pracy oraz dni pracy wynikające z ustalonego na dany okres rozliczeniowy wymiaru czasu pracy. Wskazując dni pracy pracownika w przypadku, gdy świadczy on pracę, której wykonywanie w niedziele i święta jest dozwolone, nie ma przeszkód, aby wyznaczył pracę w dni świąteczne. W takiej sytuacji jest obowiązany jednak wyznaczyć inny dzień wolny za pracę w święto w ciągu okresu rozliczeniowego. Przepisy nie przewidują ograniczeń w zakresie wyznaczania pracy w święta dla jednego pracownika (tak jak przy pracy w niedziele, która co czwarta powinna być wolna od pracy). Nie ma więc przeszkód, aby jednemu pracownikowi zostały wyznaczone święta jako dni pracy przy udzieleniu innego dnia wolnego od pracy oraz zachowaniu okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego.

2. To nie dyskryminacja

Przepisy prawa nie stoją także na przeszkodzie, aby co roku ci sami pracownicy świadczyli pracę w te same dni świąteczne, pod warunkiem, że praca będzie zorganizowana prawidłowo (dostaną odpowiednią liczbę dni wolnych, zostanie zapewniony odpoczynek dobowy i tygodniowy itp.). Jednakże pracodawca ustalając harmonogramy pracy pracowników powinien brać pod uwagę fakt, że praca w dniu świątecznym jest uciążliwa dla pracownika (pozbawia możliwości kontaktu z rodziną itp.) i z tego powodu powinien tak układać harmonogramy, aby te niedogodności rozłożyć po równo na wszystkich pracowników. Ponadto winien rozdzielać pracę w święta w poszczególnych latach w miarę równomiernie między wszystkich pracowników, biorąc pod uwagę ich sytuację osobistą i rodzinną (np. miejsce zamieszkania, czas i możliwości dojazdu). Niemniej należy podkreślić, że takie postępowanie pracodawcy nie jest jego obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa i zależy tylko od jego dobrej woli.

Podstawa prawna:
  • art. 130 § 1, art. 132 § 1, art. 133 § 1, art. 15110, art. 15111 § 1 pkt 2, § 3, art. 15112 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: