eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy a wypłata odprawy

Wypowiedzenie umowy a wypłata odprawy

2009-12-18 01:40

Przeczytaj także: Likwidacja stanowiska pracy a odprawa pieniężna


Zdaniem SN: Negatywna ocena pracy nie zawsze ochroni przed obowiązkiem wypłaty odprawy

Jeżeli okoliczności wpływające na rozwiązanie umowy o pracę z konkretnym pracownikiem (np. niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych, brak kwalifikacji, negatywna ocena pracy, utrata zaufania, długotrwała nieobecność w pracy) same w sobie - bez występowania przyczyn niedotyczących pracownika- nie doprowadziłyby do podjęcia decyzji o rozwiązaniu z konkretnym pracownikiem stosunku pracy (wypowiedzeniu zmieniającym), dopiero wówczas uzasadniony jest pogląd, że taka "współprzyczyna" nie wyłącza stosowania przepisów ustawy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 lutego 2005 r., I PK 178/04, LEX nr 375699)

4. W piśmie wypowiadającym umowę wskaż wszystkie przyczyny zwolnienia

Należy podkreślić, że w piśmie zawierającym wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca ma obowiązek wskazać konkretną i rzeczywistą przyczynę wypowiedzenia. Z pytania wynika, że w przedmiotowej sprawie przyczyną tą - w ocenie pracodawcy i zgodnie z pismem wypowiadającym umowę przekazanym pracownikowi - była likwidacja stanowiska pracy. Pracodawca nie wskazywał natomiast żadnych przyczyn leżących po stronie pracownika. Ma to istotne znaczenie w kontekście orzecznictwa sądowego.

Zdaniem SN: Oświadczenie wypowiadające umowę musi zawierać rzeczywistą przyczynę zwolnienia

Warunku podania pracownikowi w piśmie o wypowiedzeniu umowy o pracę jego przyczyny (art. 30 § 4 KP) nie może zastąpić ocena pracodawcy, że przyczyna ta - mimo że nie została wskazana - była znana pracownikowi (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 1999 r., I PKN 670/98, OSNAP 2000, nr 13, poz. 510). Oznacza to, że mimo iż pracownik ma świadomość przyczyny przez którą jest zwalniany, pracodawca musi wskazać ją w oświadczeniu wypowiadającym umowę bezterminową. Co więcej, pracodawca nie może uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę w oparciu o inną przyczynę, niż wskazaną w wypowiedzeniu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 1999 r., I PKN 571/98, OSNAP 2000, nr 7, poz. 266).

W związku z powyższym pracodawca, który jako jedyną przyczyną rozwiązania stosunku pracy wskazał likwidację stanowiska pracy, w zasadniczy sposób ogranicza możliwość powołania się na inne okoliczności uzasadniające zwolnienie pracownika. Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie (ewentualne okoliczności leżące po stronie pracownika) powinna się znaleźć w piśmie zawierającym wypowiedzenie. Dlatego w przedmiotowej sprawie należy przyjąć, że ze względu na:
  • okoliczności sprawy,
  • faktyczną likwidację stanowiska pracy, oraz
  • sposób sformułowania przyczyn wypowiedzenia w piśmie wręczonym pracownikowi (nie wskazanie okoliczności zwolnienia leżących po stronie pracownika), zostały spełnione wszystkie przesłanki nabycia przez pracownika prawa do odprawy pieniężnej.
Podstawa prawna:
  • art. 1, art. 8, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).
  • art. 30 § 3 i § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: