eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Badania lekarskie dla zleceniobiorców

Badania lekarskie dla zleceniobiorców

2009-12-12 01:44

Przeczytaj także: Wstępne badania lekarskie konieczne prawie zawsze


Koszty badań i szkoleń bhp zleceniobiorców

Kwestie związane z przeprowadzaniem badań lekarskich i szkoleń bhp zleceniobiorców warto przesądzić w umowie zlecenia. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, by koszty badań osób niebędących pracownikami ponosił zleceniodawca. Dlatego w umowie zlecenia warto określić również to, która ze stron ponosi koszty tych badań. Podobnie sprawa ma się ze szkoleniami bhp zleceniobiorców. Jeśli jednak kwestia ta nie zostałaby uregulowana w umowie zlecenia, to należałoby przyjąć, że skoro obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków podczas świadczenia usług przez zleceniobiorcę, to koszt tych szkoleń powinien jednak ponieść zleceniodawca.

Przykład z życia
Zleceniodawca chce zatrudnić osobę do pracy w magazynie w firmie produkującej kosmetyki. Ze względu na charakter pracy wymaga od zleceniobiorcy nie tylko przeszkolenia w zakresie bhp, szczególnie z uwagi na ryzyko wypadku podczas pracy na wysokościach. Domaga się również, aby zleceniobiorca przed przystąpieniem do pracy poddał się wstępnym badaniom lekarskim.

Zleceniobiorca poniesie koszty badań lekarskich i szkolenia bhp, jeśli strony tak postanowią w umowie zlecenia.

Odpowiedzialność za brak badań i szkoleń

Jeżeli obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie będzie właściwie wykonywany, odpowiada za to pracodawca (lub przedsiębiorca niebędący pracodawcą). Kontroli PIP podlegają bowiem pracodawcy – a w zakresie bhp oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy niebędący pracodawcami – na rzecz których pracę świadczą osoby fizyczne, w tym osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę jej świadczenia (art. 13 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy - Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589). Jeśli więc inspektor pracy stwierdzi naruszenia przepisów bhp, może wobec tych osób zastosować np. nakaz.

Wyjątek: samozatrudnieni

PIP odróżnia jednak osoby wykonujące działalność gospodarczą na własny rachunek. Zezwala na dopuszczenie do wykonywania zadań przez samozatrudniających się bez wstępnych badań lekarskich i przeszkolenia bhp. Inspekcja uważa, że nie ma podstaw, aby osoby prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę traktować tak jak pracowników.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: