eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

2009-11-20 02:10

Przeczytaj także: Zasiłek chorobowy: zmiana interpretacji przepisów


Przykład:
  • Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wykonywał pracę w zmianowej organizacji czasu pracy, za którą zgodnie z zapisami regulaminowymi przysługuje dodatek w wysokości 4.000 zł/mies.
  • Od 1 sierpnia 2009 r. pracownik został przeniesiony do jednozmianowej organizacji czasu pracy, a co za tym idzie - dodatek ten od tego momentu mu nie przysługuje.
Do podstawy wynagrodzenia chorobowego, które przysługuje pracownikowi w listopadzie 2009 r., pracodawca powinien przyjąć wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacone w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc choroby, z wyłączeniem jednak dodatku z tytułu zatrudnienia w zmianowej organizacji czasu pracy. Dodatek ten w dniu korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie przysługuje.

Brak prawa do wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje, jeśli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego. Okoliczność taka może być jednak stwierdzona jedynie prawomocnym wyrokiem.
W przypadku zaś gdy niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności. Za pozostałą część choroby wynagrodzenie przysługuje na ogólnych zasadach.

Uwaga!
Prawa do wynagrodzenia chorobowego za cały okres niezdolności do pracy pozbawiony może być również pracownik, który w okresie tej niezdolności wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia albo który korzysta ze sfałszowanego zwolnienia lekarskiego.

Podstawa prawna:

art. 92 § 1-2 i § 4-5 Kodeksu pracy; art. 4-17 i art. 36-43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: