eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Układ zbiorowy pracy - postanowienia normatywne

Układ zbiorowy pracy - postanowienia normatywne

2009-11-16 00:45

Przeczytaj także: Układ zbiorowy pracy a dane o sytuacji ekonomicznej


Część ogólną powinny stanowić reguły wynagradzania wszystkich pracowników oraz innych podmiotów, które związane są postanowieniami układowymi (np. obowiązujące systemy płac oraz ogólne zasady ich stosowania, rodzaje składników wynagrodzenia). Bardziej szczegółowe postanowienia (np. określenie konkretnych warunków wynagradzania dla danej grupy pracowników, rodzaje prac czy stanowiska pracy oraz przypisane im wynagrodzenie) powinny się natomiast znaleźć w części szczegółowej, złożonej z załączników.

Nie ma przeszkód, aby postanowienia układu odsyłały czytelnika do aktów ustawowych (np. w odniesieniu do płacy minimalnej) albo do przepisów K.p. w zakresie dotyczącym ochrony wynagrodzenia za pracę.

Składniki wynagrodzenia

Jedną z najbardziej typowych regulacji układowych z zakresu wynagrodzenia za pracę jest określenie składników wynagrodzenia, do których należą:
  • tzw. wynagrodzenie zasadnicze w wysokości określonej stawką osobistego zaszeregowania; stawki powinny być określane dla poszczególnych rodzajów pracy, względnie na konkretnych stanowiskach pracy,
  • dodatki stawkowe, ustalane procentowo od stawki wynagrodzenia zasadniczego, względnie od płacy minimalnej czy minimalnego wynagrodzenia zakładowego (np. dodatek za pracę w porze nocnej, za pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia)
  • oraz premie itp.

Układ powinien zawierać tabele płac oraz taryfikator kwalifikacyjny. W przypadku premii szczególnie istotne jest stworzenie tzw. układu warunkującego prawo do premii, czyli innymi słowy- sprecyzowanie warunków przyznawania tego świadczenia. W praktyce chodzi tu o określenie:
  • przesłanki pozytywnej, niezbędnej dla powstania uprawnienia do premii,
  • reduktora premii, ograniczającego lub całkowicie pozbawiającego świadczenia,
  • limitu premii, wskazującego jej maksymalną wysokość.

Praktyka pokazuje, że układy zbiorowe pracy niezwykle często regulują również kwestie związane z przyznawaniem dodatku za staż pracy, przy czym postanowienia w tym zakresie charakteryzują się przeważnie znaczną swobodą, zarówno gdy chodzi o wprowadzenie tego fakultatywnego świadczenia, jak i o określenie zasad jego przyznawania i wysokości.

Do najbardziej typowych regulacji układowych należą także te, które dotyczą przyznawania pracownikom nagród jubileuszowych. Ze względu na charakter tego świadczenia postanowienia w tej sprawie wymagają precyzji w określeniu tak okresów pracy, jak i innych okresów, które uprawniają do jego nabycia.

Inne świadczenia

Dość często układy zawierają postanowienia dotykające kwestii odpraw emerytalnych, pośmiertnych, czy wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Instytucje te doczekały się wprawdzie unormowań kodeksowych, ale rozwiązanie zawarte w układach zbiorowych pracy niejednokrotnie bywają korzystniejsze dla zatrudnionych.
Przeczytaj także: Układy zbiorowe pracy Układy zbiorowe pracy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: