eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP na budowie: warunki socjalne i higieniczne

BHP na budowie: warunki socjalne i higieniczne

2009-06-15 14:10

Przeczytaj także: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP


Ponadto pracodawca powinien dołożyć starań, aby zapewnić każdemu z zatrudnionych indywidualne miejsce siedzące przy stole i wyposażyć jadalnię w:
  • umywalki (nie mniej niż jedna na dwadzieścia miejsc siedzących),
  • ręczniki jednorazowe lub suszarkę do rąk przy każdej z umywalek,
  • urządzenia do podgrzewania przez pracownika posiłku własnego,
  • zlewozmywaki dwukomorowe (co najmniej jeden na dwadzieścia miejsc siedzących),
  • indywidualne zamykane szafki przeznaczone do przechowywania w higienicznych warunkach własnego posiłku pracownika.

Palacze pod chmurką

Zgodnie z § 36 rozporządzenia, palenie tytoniu na terenie budowy może odbywać się wyłącznie na otwartej przestrzeni lub w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu (palarni).

Dla niektórych miejsca laby

Jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo lub ochrona zdrowia osób wykonujących roboty budowlane, albo gdy wynika to z rodzaju wykonywanych robót, szef powinien zapewnić pracownikom pomieszczenia do odpoczynku lub pomieszczenia mieszkalne, które wyposaża się w odpowiednią do liczby zatrudnionych osób liczbę stołów i krzeseł z oparciami (§ 37 ust. 1-2 rozporządzenia).

Wystarczające wyposażenie sanitarne oraz jadalnię, pomieszczenie do odpoczynku, łóżka, szafki kuchenne, stoły i krzesła z oparciami powinny posiadać także stacjonarne pomieszczenia mieszkalne. Podobnie jak w powyżej wskazanym przypadku, ich ilość należy dostosować do liczby zatrudnionych (§ 37 ust. 3 rozporządzenia).

Na większych budowach

Na terenie budowy, na której wykonywanie robót należy do obowiązków więcej niż 20 pracujących, zabronione jest urządzanie w jednym pomieszczeniu szatni i jadalni. Ponadto szafki na odzież osób wykonujących roboty na takiej budowie powinny być dwudzielne, zapewniające możliwość przechowywania oddzielnie odzieży roboczej i własnej (§ 31 rozporządzenia).

WAŻNE!

Mogłoby się wydawać, że w świetle wyżej przedstawionych wymagań w zakresie warunków socjalnych i higienicznych, jakie powinny być zagwarantowane pracownikom podczas robót budowlanych, ustawodawca potraktował temat dość zdawkowo. Tymczasem nie należy zapominać, że stosownie do § 38 rozporządzenia w sprawach dotyczących warunków higieniczno-sanitarnych, nieuregulowanych w rozdziale 4 omawianego aktu, stosuje się ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcy powinni zatem mieć na względzie także wytyczne wynikające z rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: