eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy a świadectwo pracy

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy a świadectwo pracy

2009-06-09 12:42

Czy w związku z zasądzeniem przez sąd odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za 3 - miesięczny okres zatrudnienia data rozwiązania umowy przedłuża się o te 3 miesiące i czy w związku z tym należy pracownikowi sprostować świadectwo pracy? Czy fakt zasądzenia odszkodowania przez sąd należy wpisać do świadectwa pracy?

Przeczytaj także: Przywrócenie do pracy a prawa pracownika

Zasądzenie przez sąd odszkodowania, bez względu na jego wysokość, nie powoduje przedłużenia okresu zatrudnienia pracownika, w związku z czym nie zmienia się wydanego świadectwa pracy. Jeżeli pracownik zgłosi takie żądanie, w świadectwie pracy należy za to wpisać ogólną informacje o wydaniu w tej sprawie orzeczenia przez sąd pracy.

1. Odszkodowanie - za nieuzasadnione lub naruszające przepisy wypowiedzenie

W sytuacji, gdy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy stosownie do żądania pracownika orzeka:
  • bezskuteczności wypowiedzenia lub
  • przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach (w sytuacji, gdy umowa uległa już rozwiązaniu) albo
  • odszkodowaniu.
W sytuacji ustalenia, że żądanie pracownika o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niemożliwe lub niecelowe, sąd, nieuwzględniając żądania pracownika, może orzec o odszkodowaniu. W zależności od okoliczności, sąd zasądza odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, jaki przysługiwał pracownikowi.

2. Wpis do świadectwa informacji o orzeczeniu – tylko na żądanie pracownika

Orzeczenie sądu przyznające pracownikowi odszkodowanie w związku z nieuzasadnionym lub wadliwie dokonanym wypowiedzeniem umowy nie wpływa na datę rozwiązania stosunku pracy. W związku z powyższym, mimo przyznania pracownikowi odszkodowania w wysokości wynagrodzenia przysługującego za 3-miesięczny okres wypowiedzenia, umowa uległa rozwiązaniu 30 września 2008 r. i taka data powinna pozostać na świadectwie pracy.
Jednakże należy pamiętać, iż w sytuacji wydania orzeczenia przez sąd pracy, pracodawca na żądanie pracownika jest zobowiązany uzupełnić treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym prawomocnym orzeczeniu.

Podstawa prawna
  • art. 45 i art. 471, art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 282).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: