eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Przetargi: wybór wykonawcy wg KIO

Przetargi: wybór wykonawcy wg KIO

2009-02-05 13:58

Przy sprawdzaniu ile firm może spełnić warunki udziału w przetargu należy wziąć pod uwagę rynek europejski, a nie tylko polski. Powyższą tezę sformułowała Krajowa Izba Odwoławcza (zwana dalej: "KIO"), działająca przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w jednym ze swoich ostatnich orzeczeń, (sygn. akt KIO/UZP/52/09).

Przeczytaj także: Przetargi a prawo zamówień publicznych

Sprawa wynikła na tle następującego stanu faktycznego. Zamówienie na dostawę nowych tramwajów stwierdzało, że warunkiem udziału w przetargu było doświadczenie w dostawie identycznych pojazdów. Wprowadzenie wspomnianego wymagania niewątpliwie zawężało krąg potencjalnych dostawców. W związku z powyższym KIO musiała rozstrzygnąć, czy tego rodzaju działania stanowią ograniczenie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

KIO w swoim orzecznictwie przyznaje, iż określając warunki udziału w postępowaniu zamawiający pragnie zabezpieczyć realizację zamówienia przez wykonawców posiadających wiedzę i doświadczenie w realizacji zamówień (dostaw, usług lub robót budowlanych) podobnych, a także znajdujących się w sytuacji ekonomiczno - finansowej umożliwiającej wykonanie przyjętych zobowiązań w przypadku wygrania przetargu. Jest naturalne, że nie wszyscy wykonawcy mogą spełnić oczekiwania zamawiającego co do realizacji przedmiotu zamówienia i co za tym idzie postawione warunki udziału w postępowaniu. Zamawiający może kształtować warunki udziału w postępowaniu swobodnie, ale nie dowolnie. Na straży interesów wykonawców stoi zasada równego traktowania.

Zasada równego traktowania wszystkich uczestników postępowania przetargowego została wyrażona w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych,
a ponadto została przewidziana w dyrektywach unijnych dotyczących zamówień publicznych oraz orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Równe traktowanie oznacza konieczność stawiania wszystkim potencjalnym uczestnikom postępowania takich samych warunków udziału w postępowaniu, oceny spełnienia stawianych warunków według tych samych wcześniej podanych do wiadomości kryteriów oraz przekazywania informacji identycznych w swojej treści wszystkim uczestnikom postępowania.

Ustawa - Prawo zamówień publicznych dopuszcza ustalenie takich wymagań odnośnie przedmiotu zamówienia, które są merytorycznie uzasadnione i niezbędne w ocenie Zamawiającego. Oznacza to, iż zamawiający może określić przedmiot zamówienia adresując go nie do wszystkich potencjalnych wykonawców na rynku, ale do ich określonego kręgu, którzy zapewnią należyte wykonanie przedmiotu zamówienia.

KIO uznała, iż zamawiający w przedmiotowej sprawie dopełnił należytej staranności i nie ograniczył zasady równego traktowania, dostosował wymagania adekwatnie do przedmiotu zamówienia. Zamawiający nie ograniczył także uczciwej konkurencji, gdyż przedstawiony warunek potrafią spełnić podmioty działające na rynku w tej branży. Krąg podmiotów, które mogą ubiegać się o udzielenie zamówienia został określony w art. 22 w zw. z art. 24 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Ponadto przedsiębiorstwa mające siedzibę w jednym kraju UE mogą bez przeszkód stawać do przetargów na zamówienia publiczne w innych krajach UE. W związku z powyższym przy sprawdzaniu, czy została ograniczona zasada równego traktowania należy, zdaniem KIO, uwzględnić także rynek europejski, zwłaszcza że z przeprowadzonych w toku sprawy analiz wynika, iż wymaganym doświadczeniem może wykazać się co najmniej kilka firm działających na rynku europejskim.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: