eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ile obowiązuje przerwa na karmienie piersią?

Ile obowiązuje przerwa na karmienie piersią?

2009-01-19 13:59

Pracownica urodziła dziecko. Do kiedy ma prawo korzystać z przerwy na karmienie piersią? Jak powinna udowadniać nam, że nadal karmi dziecko? Co jaki czas powinna dostarczyć zaświadczenie lekarskie?

Przeczytaj także: Przerwa w pracy na karmienie piersią

Pracownica ma prawo korzystać z przerw przez cały okres karmienia dziecka. W przepisach nie określono formy i czasokresów potwierdzania przez pracownicę faktu karmienia. Moim zdaniem, jeżeli okres korzystania z przerw nie jest nadmiernie długi – lepiej będzie poprzestać na oświadczeniu pracownicy. Gdyby natomiast trwał on stosunkowo długo (np. ponad rok) – warto zażądać zaświadczenia lekarskiego.

Przerwy - na cały okres karmienia

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Jeżeli w tym samym okresie pracownica karmi dwójkę dzieci lub więcej, ma prawo do dwóch 45-minutowych przerw. Przerwy te mogą być udzielane łącznie, np. pracownica może przychodzić do pracy o godzinę później lub wychodzić z niej godzinę wcześniej. W przepisach nie określono, przez jak długi okres możliwe jest korzystanie z prawa do przerw. Tym samym, należy przyjąć, że pracownica może korzystać z tego prawa do momentu, w którym przestanie karmić dziecko. W praktyce zdarza się więc, że pracownice korzystają z przerw nawet przez okresy znacznie dłuższe niż 1 rok.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Biorąc pod uwagę, że za czas przerw na karmienie należy się pracownicy wynagrodzenie – jest to uprawienie chętnie wykorzystywane. Tymczasem w przepisach nie określono, w jaki sposób pracownica powinna udowodnić fakt karmienia piersią. Stąd poglądy na ten temat są w literaturze podzielone. Zdaniem niektórych prawników, wystarczy, że pracownica złoży pracodawcy pisemne oświadczenie, że karmi dziecko. Zdaniem innych prawników, pracodawca ma prawo żądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia. Jak się wydaje, w praktyce najlepiej przyjąć zdrowo-rozsądkowe zasady i jeżeli okres karmienia nie przekracza roku – poprzestać na oświadczeniu pracownicy (pisemnym lub ustnym). Natomiast w sytuacji, gdy pracownica domaga się przerw na karmienie przez stosunkowo długi okres (na przykład przekraczający 1 rok od momentu urodzenia dziecka) – warto zażądać od niej zaświadczenia lekarskiego dokumentującego fakt karmienia.

Podstawa prawna:
  • art. 187 kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: