eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Niezdolność do pracy a wypowiedzenie podczas urlopu

Niezdolność do pracy a wypowiedzenie podczas urlopu

2008-11-28 13:58

Rozważmy następujący przypadek: pracownica zatrudniona jako sprzątająca dostarczyła zaświadczenie lekarskie, iż jest niezdolna do wykonywania pracy w tym zawodzie. Czy można jej dać wypowiedzenie, jeśli przebywa na urlopie wypoczynkowym?

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Mimo dostarczenia zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownicy na inne, odpowiednie dla niej stanowisko pracy.

W czasie urlopu wypoczynkowego pracodawca nie można złożyć wypowiedzenia

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uzasadniający rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownicy w okresie, w którym jest nieobecna w pracy, albowiem przebywa na urlopie wypoczynkowym, nie można wręczyć oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jednakże, w czasie przebywanie na urlopie wypoczynkowym, pracownik nie wykonuje pracy, dlatego też mimo dostarczenia orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy na dotychczasowy stanowisku wypowiedzenie umowy będzie możliwe dopiero w momencie powrotu pracownicy z urlopu wypoczynkowego.

Umowę o pracę można rozwiązać w każdym czasie za porozumieniem stron

Umowę o pracę można rozwiązać w każdym czasie za porozumieniem stron. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracownik jest nieobecny w pracy np. w czasie urlopu wypoczynkowego. Do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie niezbędna jest jednak bezwzględna zgoda obu stron stosunku pracy.

Przy wypadku i chorobie zawodowej należy przenieść na inne stanowisko pracy

Jeśli pracownik przedłoży zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wykonywania pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, pracodawca nie może dopuścić go do świadczenia pracy na wskazanym stanowisku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: