eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak działa komisja pojednawcza w firmie?

Jak działa komisja pojednawcza w firmie?

2008-10-16 13:47

Przeczytaj także: Spory ze stosunku pracy - polubowne rozwiązania


Terminy zakończenia postępowania pojednawczego

Komisja pojednawcza powinna dążyć, aby każda ze spraw zakończyła się polubownym rozwiązaniem w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Termin zakończenia postępowania pojednawczego stwierdza się w protokole posiedzenia zespołu (art. 251 § 1 K.p.). Jest to o tyle ważne, że ułatwia procedowanie w przypadku, gdy sprawa na skutek niezawarcia ugody znajduje swój finał w sądzie pracy.

Niezwykle istotne jest jednak pamiętać, że w sprawach dotyczących rozwiązania (wygaśnięcia) stosunku pracy oraz jego nawiązania i związanego z tym odszkodowania, postępowania pojednawcze z mocy prawa kończy się z upływem 14 dni (w innych sprawach ze stosunku pracy z upływem 30 dni) od złożenia wniosku przez pracownika (art. 251 § 3 K.p.).

Ugoda

Postępowanie pojednawcze zostaje uwieńczone sukcesem, gdy strony stosunku pracy dojdą do porozumienia. Zawarta ugoda musi pozostawać w zgodzie z obowiązującym porządkiem prawnym i zasadami współżycia społecznego (art. 253 K.p.). W przeciwnym razie może ją zakwestionować:
  • sąd pracy, odmawiając nadania jej klauzuli wykonalności,
  • pracownik, który (w trybie art. 256 K.p.) zgłosi do sądu pracy żądanie o uznanie takiej ugody za bezskuteczną.

Treść ugody należy wpisać do protokołu z posiedzenia komisji, ze szczególną dbałością o jej spójność i jasność. Sformułowanie treści musi umożliwiać realizację ugody w sytuacji, gdy konieczna stanie się egzekucja. Protokół podpisuje zarówno przewodniczący i członkowie komisji, jak również strony sporu (art. 252 K.p.).

Uchylanie się od realizacji zobowiązań spowoduje, że sąd pracy (na wniosek pracownika) nada ugodzie klauzulę wykonalności, która (na mocy art. 776 K.p.c.) stanowi tytuł wykonawczy, co jest z kolei równoznaczne z możliwością wyegzekwowania ustalonych w ugodzie świadczeń.

Gdy brak ugody

Zdarza się jednak, że podczas postępowania przed komisją pojednawczą strony konfliktu nie osiągają kompromisu, co wówczas? Wobec braku ugody, komisja na żądanie pracownika (wniesione w ciągu 14 dni od zakończenia postępowania pojednawczego) ma obowiązek przekazać sprawę do sądu pracy (art. 254 K.p.).

Wynagrodzenie, siedziba i wydatki komisji pojednawczej

Członkowstwo w komisji pojednawczej jest funkcją społeczną, jednakże członkowie komisji zachowują prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w jej pracach (art. 257 K.p.). Na pracodawcy ciąży również obowiązek zapewnienia warunków lokalowych i środków technicznych umożliwiających właściwe funkcjonowanie komisji. Chodzi tu więc m.in. o lokum, telefon, faks służące siedzibie i działalności komisji.

Wszelkie wydatki związane z działalnością komisji obciążają pracodawcę.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: