eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jakie przerwy w pracy wlicza się do czasu pracy?

Jakie przerwy w pracy wlicza się do czasu pracy?

2008-09-23 13:35

Przeczytaj także: Przerwa w pracy: czy szef może nią dysponować?


Dla młodej mamy przerwa na karmienie piersią

Przerwy na karmienie dziecka piersią uzależnione są od wymiaru zatrudnienia pracownicy oraz od liczby karmionych dzieci:
  1. aby mieć prawo do przerwy na karmienie, pracownica musi być zatrudniona w wymiarze co najmniej 4 godzin na dobę;
  2. jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin na dobę, przysługuje jej tylko jedna przerwa w ciągu dnia pracy – w wymiarze 30 minut, gdy karmi jedno dziecko, oraz 45 minut, jeśli karmi więcej niż jedno dziecko;
  3. pracownica zatrudniona w wymiarze czasu pracy przekraczającym 6 godzin dziennie ma prawo do dwóch przerw w pracy w wymiarze 30 albo 45 minut - w zależności od liczby karmionych dzieci (jedno albo więcej).
Pamiętaj!

Jeżeli pracownicy przysługują dwie przerwy w ciągu dnia, na jej wniosek możesz połączyć je w jedną, odpowiednio 60 lub 90 minutową. W praktyce pracownica w okresie karmienia piersią zamiast przerw najczęściej korzysta z faktycznego skrócenia dnia pracy, przychodząc do pracy odpowiednio później lub kończąc ją wcześniej.

Za przerwy obowiązkowe musisz zapłacić

Wszystkie omówione wyżej przerwy nie tylko są wliczane do czasu pracy, lecz za czas ich trwania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Aby za czas jakiejś przerwy w pracy wynagrodzenie nie przysługiwało, musiałoby być ono wyraźnie wyłączone w powszechnie obowiązujących przepisach. W odniesieniu do żadnej z wymienionych przerw przepisy takiego wyłączenia nie przewidują.

Ważne!
Nieudzielenie lub nieprawidłowe udzielenie pracownikowi przysługujących mu przerw stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy i jako takie jest wykroczeniem, za które pracodawca może być ukarany grzywną od 1000 do 30000 zł.

PRZERWY NIEWLICZANE DO CZASU PRACY


Przerwa lunchowa

Przerwą niewliczaną do czasu pracy jest przerwa na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych, tzw. przerwa na lunch. Jedną taką przerwę w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut możesz (ale nie musisz) wprowadzić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w umowie o pracę – jeżeli Twoja firma nie jest objęta układem lub nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy. Za czas tej przerwy pracownikowi nie przysługuje żadne wynagrodzenie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: