eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

2008-09-16 13:52

Rozważmy następujący przypadek: jak obliczyć wymiar urlopu osoby zatrudnionej na zastępstwo, jeśli nie wiem, kiedy wróci zastępowany pracownik (w umowie zapisano "do dnia powrotu")?

Przeczytaj także: 10-letni staż pracy a urlop uzupełniający

Jeśli nie wskażesz konkretnej daty rozwiązania umowy na zastępstwo (co jest dopuszczalne), pracownik 1 stycznia nabędzie prawo do pełnego wymiaru urlopu za dany rok (20 lub 26 dni). Nawet, jeśli przewidujesz, że osoba zastępowana wróci w trakcie roku, np. w czerwcu.

Urlop zależy od tego, co wpiszesz jako datę rozwiązania umowy

Czas trwania umowy na zastępstwo może być określony poprzez wskazanie określonej daty, do której ma trwać lub poprzez wskazanie, że trwa do dnia powrotu zastępowanego pracownika.

W przypadku określenia w umowie o pracę, że trwa ona do powrotu osoby zastępowanej, nie jest możliwe przewidzenie z góry jej czasu trwania. Nie można więc zastosować zasady proporcjonalnego ustalania wymiaru urlopu.

W takiej sytuacji należy zatem, przyjąć, że zatrudnienie będzie trwać do końca roku kalendarzowego.

Przykład

Jeżeli dana osoba została zatrudniona np. w kwietniu 2007 r. to jej wymiar urlopu wypoczynkowego za 2007 r. wynosił 8/12 z 20 lub 26 dni. Jeżeli taka osoba kontynuowała pracę w 2008 r., to 1 stycznia tego roku nabyła prawo do pełnych 20 lub 26 dni urlopu.

Urlop proporcjonalny – dopiero po rozwiązaniu umowy

Jeśli umowa na zastępstwo zostanie rozwiązana w trakcie roku kalendarzowego - w zawiązku z powrotem zastępowanego pracownika - należy zastosować zasadę udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym.

Uwaga!

Jeżeli pracownik wykorzystał urlop w wyższym wymiarze niż wynikający z okresu przepracowanego u pracodawcy, u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze (łącznie nie może on przekroczyć należnego pracownikowi wymiaru urlopu).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony od grudnia 2007 r. na zastępstwo i nie ma określonej daty zakończenia stosunku pracy (czyli ma wpisane „do dnia powrotu zastępowanego pracownika”). Ma on staż pracy wynoszący 8 lat.

1 stycznia 2008 r. nabył on prawo do 20 dni urlopu za 2008 rok. Jego umowa została jednak rozwiązana z końcem marca 2008 r. W związku z tym jego urlop zredukował się do 5 dni (3/12 x 20 dni).

Jeśli jednak pracownik wykorzystał już np. 8 dni urlopu w lutym, to pracodawca nie mógł już „odzyskać” tych 3 dni. Jeśli jednak pracownik rozpoczął pracę u innego pracodawcy w kwietniu 2008 r., to jego wymiar urlopu u kolejnego pracodawcy uległ pomniejszeniu o te 3 dni.

Podstawa prawna:
  • art. 25 § 1 k.p., art. 153 k.p., 1551 k.p.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: