eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w dzień wolny a 5-dniowy tydzień pracy

Praca w dzień wolny a 5-dniowy tydzień pracy

2008-08-29 14:02

Przeczytaj także: Różne dni wolne dla każdego pracownika


Nie udzielisz dnia wolnego – popełnisz wykroczenie...

Zdarza się oczywiście, że pracodawcy nie udzielają pracownikom dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Takie postępowanie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za co inspektor pracy może ukarać Cię grzywną. I sprawy nie załatwi zapłacenie pracownikowi wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem. W ten sposób rekompensujesz bowiem tylko godziny nadliczbowe powstałe w wyniku nieudzielenia dnia wolnego za pracę w sobotę.

Okolicznościami usprawiedliwiającymi nieudzielenie pracownikowi innego dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy mogą być:
  • niemożność uzgodnienia z pracownikiem terminu takiego dnia lub
  • obiektywna niemożność jego udzielenia, gdy dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, w którym pracownik pracował, był jednocześnie ostatnim dniem okresu rozliczeniowego.
...i zapłacisz za pracę w godzinach nadliczbowych

Nieudzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy może spowodować pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli pracownik w inne dni wypracował już swój wymiar czasu pracy. W takim przypadku powinieneś zrekompensować pracę w taki dzień zgodnie z ogólnymi zasadami rekompensaty za godziny nadliczbowe.

Przykład

Pracownika został wezwany do pracy w sobotę 5 stycznia 2008 r. na 10 godzin. Pracownik normalnie pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w miesięcznym okresie rozliczeniowym.

W rezultacie polecenia pracy przez 10 godzin w sobotę 5 stycznia przepracuje on w styczniu 186 godzin, choć wymiar czasu pracy w tym miesiącu wynosi 176 godzin.

Za te 10 godzin należy więc zapłacić pracownikowi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Praca w szóstym dniu tygodnia spowoduje – zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy - przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, a więc pracownik powinien otrzymać za każdą godzinę swojej pracy w tym dniu normalne wynagrodzenie powiększone o dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Jednak ostatnie 2 godziny pracy w tym dniu przekraczają 8-godzinną dobową normę czasu pracy, a więc za nie pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie z dodatkiem 50% (chyba, że godziny te przypadały w porze nocnej, wówczas dodatek w wysokości 100%).

Niestety w razie kontroli możesz i tak zapłacić mandat, ponieważ pomimo zrekompensowania pracy nadliczbowej wciąż pozostaje naruszona zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, co jest wykroczeniem.

Podstawa prawna:
  • Art. 81, art. 129, art. 1513 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: