eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Płatne zwolnienie na opiekę nad dzieckiem - porady

Płatne zwolnienie na opiekę nad dzieckiem - porady

2008-07-04 13:17

Przeczytaj także: Przerwanie urlopu pracownika: obowiązek czy możliwość?


Dziecko ma opiekę? Mimo to udziel zwolnienia
Zwolnienie będzie pracownikowi przysługiwało nawet wówczas, gdy dziecko ma zapewnioną opiekę nie pracującego rodzica lub opiekuna.

7. Od pracownika zażądasz oświadczenia, od małżonka - nie

Możesz żądać do pracownika oświadczenia o tym, czy zamierza korzystać z uprawnień związanych z wychowaniem dziecka (takie oświadczenie umieść w aktach osobowych pracownika, w części B). Nie masz natomiast podstawy żądać oświadczenia od małżonka pracownika o tym, czy będzie korzystał z 2 dni „opieki” w firmie, w której jest zatrudniony.

1 dzień z tatą, 1 dzień z mamą
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są pracownikami, to mogą "podzielić się" zwolnieniem (każde z rodziców wykorzysta po 1 dniu).

8. Nieważne, ile godzin pracuje. Zwolnienie dostanie na cały dzień

Zwolnienia na opiekę nad dzieckiem udziel zawsze na cały dzień – niezależnie od ilości godzin zaplanowanej w tym dniu do przepracowania.

Przykład

Pracownica zatrudniona w systemie równoważnym chce wykorzystać dzień wolny „na opiekę” w dniu, w którym jej grafik przewiduje pracę przez 12 godzin. Nie możesz udzielić jej tylko 8 godzin zwolnienia, a na 4 godziny kazać przyjść do pracy. Musisz zwolnić ją na cały dzień (czyli na 12 godzin).

Dotyczy to także pracowników zatrudnionych na niepełny etat:

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na pół etatu. Pracuje po 4 godziny na dobę. Może skorzystać (w roku kalendarzowym) z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, obejmujących każdy po 4 godziny.
Gdyby pracownik ten pracował dwa razy w tygodniu po 10 godzin, to z tytułu opieki nad dzieckiem, miałby prawo do 2 dni wolnych – obejmujących po 10 godzin.

Podstawa prawna:
  • art. 188, art. 189, art 1891 kp
  • § 6 ust. 2 pkt. 2 c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.)
  • § 1 pkt. 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.)


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: