eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca przy monitorze a okulary korekcyjne

Praca przy monitorze a okulary korekcyjne

2008-06-19 13:24

Przeczytaj także: Kiedy firma funduje okulary do pracy przy komputerze?


Mimo że omawiane rozp. nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok – to jednak w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów – soczewek (szkieł) kontaktowych. Te przypadki mogą być związane z określonymi wadami wzroku pracownika, przy których nie jest możliwe skorygowanie wzroku przy pomocy okularów, w tym w szczególności:
  • gdy różnica wady wzroku pomiędzy jednym okiem a drugim jest większa niż 4 dioptrie (wada w jednym oku jest duża, a w drugim mała lub jej wcale nie ma),
  • przy dużym astygmatyzmie wzroku.
W takiej sytuacji należy uznać, że soczewki (szkła) kontaktowe przeznaczone (zgodnie z zaleceniem lekarza) do korekty wzroku pracownika przy obsłudze monitora spełniają ten sam cel co okulary korygujące wzrok (omawiane rozp. mówi o obowiązku zapewnienia okularów korygujących wzrok). W takim przypadku pracodawca powinien, zgodnie z zaleceniem lekarza, zapewnić pracownikowi soczewki (szkła) kontaktowe.

W rozp. nie określono po jakim okresie i w jakich przypadkach powinny być wymieniane okulary, do których zapewnienia zobowiązany jest pracodawca, bowiem poszczególne przypadki powinny być przedmiotem indywidualnych ustaleń (podstawą do tych ustaleń są przede wszystkim wyniki badań okulistycznych, o których mowa wyżej). Pracodawca, który zapewnił już pracownikowi okulary korygujące wzrok, może podjąć decyzję, że – w przypadku jeśli lekarz podczas kolejnych badań okulistycznych stwierdzi potrzebę stosowania przy monitorze okularów ze szkłami o innych parametrach – zwróci pracownikowi jedynie koszty wymiany szkieł korekcyjnych, jeżeli oprawki nadają się do dalszego użytkowania. Będzie to również zgodne z przepisami § 8 ust. 2 wymienionego na wstępie rozp. MPiPS.

Jeżeli badania okresowe wykażą, że dotychczas stosowane przez pracownika przy monitorze okulary korygujące wzrok (które zapewnił pracodawca) są odpowiednie do stanu wzroku pracownika – pracodawca nie ma obowiązku ponoszenia kosztów wymiany tych okularów na nowe.

Kwestia sposobu rozliczenia kosztu zakupu okularów powinna być ustalona przez pracodawcę, a o ustaleniach tych również powinni być poinformowani zainteresowani pracownicy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – z podatku dochodowego są zwolnione m.in. świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Okulary korygujące wzrok, do których zapewnienia zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (określonych w wymienionym na wstępie rozp.) należą niewątpliwie do świadczeń rzeczowych, o których mowa w ww. ustawie.

Należy zauważyć, że zgodnie z ww. rozp. MZiOS z 30.5.1996 r. – w przypadku uzasadnionym stanem zdrowia pracownika – może on zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy o skierowanie go na badania lekarskie poza terminami wynikającymi z częstotliwości badań okresowych. W takiej sytuacji decyzję o skierowaniu pracownika na badania podejmuje pracodawca (badania te powinny być przeprowadzone w trybie określonym w powyższym rozp.).

Biorąc pod uwagę § 2 pkt 4 omawianego rozp. MPiPS, obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawców powinien być realizowany w odniesieniu do pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (omawiane rozp. mówi o obowiązku zapewnienia okularów korygujących wzrok), a więc co najmniej przez 4 godziny dziennie lub połowę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (chodzi tu o połowę czasu pracy określonego w art. 129 KP).

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: