eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracownicy medyczni dłużej w pracy?

Pracownicy medyczni dłużej w pracy?

2008-03-02 00:10

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekty ustaw w celu usprawnienia działań pracowników opieki medycznej. Zgodnie z nowymi przepisami czas pracy zostanie wydłużony dla techników medycznych i diagnostów.

Przeczytaj także: Polacy o opłatach za wizyty u lekarza

Resort zdrowia zamierza uchwalić nowe przepisy, aby móc zreformować system ochrony zdrowia. Z początkiem marca 2008r. projektami ustaw ma się zająć sejm. Projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej zawiera m.in. przepisy dotyczące czasu pracy czy dodatków do wynagrodzeń i nagród.

Obecnie uregulowania w zakresie pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej znajdują się w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Od stycznia 2008r. obowiązują także przepisy o czasie pracy lekarzy - Polska musiała dostosować przepisy do wytycznych Rady i Parlamentu Europejskiego oraz do orzecznictwa ETS.

Obowiązujące przepisy o czasie pracy lekarzy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielenia owemu pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku w ciągu każdej doby. W związku z powyższym rodzi się pytanie, czy przepisy te zabraniają pełnienia dyżurów 16-to czy 24-godzinnych? Zdaniem resortu zdrowia dyżur taki jest możliwy, ale pod warunkiem, że bezpośrednio po nim lekarzowi zostanie udzielony odpoczynek wyrównawczy. Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają.

Projekt nowej ustawy ma m.in. doprecyzować powyższe rozbieżności. Resort Zdrowia podkreśla, że proponowane zmiany umożliwiają pełnienie takich dyżurów, gdy występuje konieczność zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, pod warunkiem jednak, że pracownikowi takiemu będzie udzielony w okresie rozliczeniowym równoważny okres odpoczynku. Samorząd lekarski wskazuje jednak, że ów przepis nie zapewnia uprawnienia do odpoczynku tuż po odbyciu dyżuru, ale daje prawo udzielania odpoczynku np. w innym - późniejszym terminie.

Stażyści, rezydenci, technicy medyczni i diagności dłużej w pracy

W projekcie ustawy znalazła się też propozycja dotycząca tygodniowego czasu pracy lekarzy stażystów a także osób odbywających specjalizację - nie będzie on mógł przekroczyć 52 godzin. Obecne przepisy określają, że osoby odbywające staż, jak i specjalizacje są objęte programem, który ma wyznaczony termin, w jakim należy wykonać wyznaczone zadania.

Ponadto ma także zostać wydłużony czas pracy techników medycznych i diagnostów z obecnych 5-ciu godzin na dobę do 7 godzin i 55 minut. Przeciwny takim zmianom jest związek zawodów technicznych. Obawia się on, że wprowadzenie tych przepisów może się negatywnie odbić na zdrowiu techników medycznych. Może także doprowadzić do redukcji etatów.

Dodatek dla ratowników

Projekt ustawy przewiduje również wzrost wynagrodzeń dla pracowników medycznych. Ci, którzy pracują w zespołach wyjazdowych pogotowia ratunkowego, otrzymają dodatek w wysokości 30%. Pozostali (czyli pracujący poza zespołami wyjazdowymi) otrzymają dodatek w wysokości 20%. Ponadto dodatek w wysokości 50% stawki godzinowej będzie przysługiwał pracownikom medycznym za dyżur pod telefonem.

Inne zmiany

Minister zdrowia przedłożył także projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy. Jednym z istotnych rozwiązań w nim zaproponowanych jest wprowadzenie ściślejszej współpracy służby medycyny pracy z pracodawcą w działaniach ograniczających ryzyko zawodowe. Dotychczasowe zadania jednostek medycyny pracy, związane z rozpoznawaniem i oceną zjawisk szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, w tym także z oceną ryzyka zawodowego, zostały nałożone na pracodawcę.

Wprowadzono nowe określenie „kontroli zdrowia pracujących”, zgodne z definicją przyjętą przez Międzynarodową Organizację Pracy. Są to procedury i badania podejmowane w celu oceny stanu zdrowia pracujących, wykrycia i zidentyfikowania stanów odbiegających od normy oraz określenia ich związku z wykonywaną pracą i jej warunkami. Pracownik, u którego stwierdzono takie zmiany, ma otrzymać zalecenia dotyczące profilaktyki leczenia.

Zgodnie z projektem, na służby medycyny pracy nałożono obowiązek przeprowadzania szkoleń pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach. Zaproponowano, aby umowy na świadczenie profilaktycznej opieki zdrowotnej (badania wstępne, okresowe i kontrolne) były zawierane w formie pisemnej. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, powinno to ograniczyć zjawisko zawierania fikcyjnych umów między pracodawcami a jednostkami medycyny pracy.

W projekcie uregulowano również sprawy związane z uchybieniami w jakości udzielanych świadczeń przez lekarzy medycyny pracy. Za nierzetelne jej wykonywanie, w tym zaniedbania w przeprowadzaniu badań profilaktycznych pracowników, przewidziano sankcje: wszczęcie postępowania w kwestii odpowiedzialności zawodowej lub wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: