eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kara umowna w umowie o zakazie konkurencji

Kara umowna w umowie o zakazie konkurencji

2007-12-31 11:43

Pracodawca może zawrzeć umowę o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywała podczas trwania stosunku pracy, z każdym pracownikiem. Przepisy umożliwiają zawarcie takiej umowy także, gdy stosunek pracy ustaje. W tym przypadku jednak można ją zawrzeć jedynie z pracownikiem, który ma dostęp do ważnych informacji dotyczących przedsiębiorstwa a ujawnienie ich naraziłoby przedsiębiorstwo na szkodę. Taka umowa różni się od wskazanej wcześniej także m.in. tym, że może w niej zostać zawarta informacja o wysokości kary umownej.

Przeczytaj także: Zakaz konkurencji: rażąco wysoka kara umowna

Zawarta pomiędzy stronami umowa w trakcie trwania stosunku pracy zabrania pracownikowi prowadzić działalność konkurencyjną wobec pracodawcy oraz świadczyć pracę w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Umożliwia to art. 1011 kodeksu pracy.

Podobnie (art. 101 2 k.p.) sytuacja wygląda w przypadku umowy o zakazie konkurencji, która będzie obowiązywała po ustaniu stosunku pracy (pamiętać jednak należy, iż umowę taką trzeba zawrzeć podczas trwania stosunku pracy). Mimo, że podobna do poprzedniczki, posiada kilka cech, które ją wyróżniają.

Pierwszym takim elementem jest zawężenie przez ustawodawcę grupy pracowników, wobec których umowa taka może być zastosowana. Ustawa wskazuje wprost, że dotyczyć ona może jedynie tych, którzy mają dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Kolejny z nich, to informacje, jakie w takiej umowie muszą być zawarte. Zalicza się do nich okres, na jaki umowa jest zawierana oraz wysokość odszkodowania wypłacanego pracownikowi przez pracodawcę (która jest swego rodzaju rekompensatą za to, że pracownik nie może podjąć dowolnej pracy lub działalności gospodarczej). Odszkodowanie to nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy i wypłacane jest przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Wreszcie w umowie takiej możliwe jest zawarcie klauzuli o karze umownej, która będzie przysługiwała pracodawcy w przypadku naruszenia przez pracownika postanowień tej umowy.

Możliwość zawarcia w umowie kary umownej nie wynika wprost z przepisów kodeksu pracy. Zagadnienie to zostało jednak uregulowane przez Sąd Najwyższy. Ten, w wyroku z dnia 10 października 2003 r. (sygn. akt I PK 528/02, OSNP 2004/19/336) wskazał, że w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej na rzecz byłego pracodawcy w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej (art. 483 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: