eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Sprzęt AGD: na co wskazuje nowa etykieta energetyczna?

Sprzęt AGD: na co wskazuje nowa etykieta energetyczna?

2022-04-04 00:30

Sprzęt AGD: na co wskazuje nowa etykieta energetyczna?

Sprzęt AGD © Black Jack - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Inspekcja Handlowa wspólnie z UOKiK skontrolowała 665 modeli sprzętu AGD. Przy okazji publikacji wyników badania organy kontrolne przypomina o zmianach, którym uległa etykieta energetyczna i podpowiadają, na jakie kwestie należy zwracać uwagę, kupując pralki, zmywarki i lodówki.

Przeczytaj także: Etykiety energetyczne i prawo do naprawy. Jakie zmiany od marca 2021 roku?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie zmiany w etykietach energetycznych wprowadzono w minionym roku?
  • Na co zwracać uwagę, kupując sprzęt AGD?
  • Czy dostawcy i sprzedawcy pralek, pralko-suszarek, zmywarek, urządzeń chłodniczych prawidłowo stosują etykiety energetyczne?
  • Jakie nieprawidłowości ujawniła kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową?


PORADY DLA KONSUMENTÓW


Etykieta energetyczna informuje o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to dokonać konsumentowi najlepszego wyboru. Informacje umieszczone na etykietach pozwalają, jeszcze przed zakupem, na obliczenie np. ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie Unii Europejskiej.

Etykieta energetyczna to nalepka lub tabliczka, która powinna znajdować się w bliskiej odległości od sprzedawanych artykułów gospodarstwa domowego, tak aby nie było wątpliwości którego modelu dotyczy. Obecnie oznaczenia te mają m.in. pralki, pralko-suszarki, chłodziarki, zamrażarki, zmywarki i chłodziarko-zamrażarki, a także wiele innych produktów zużywających energię elektryczną. Etykieta zawsze zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej danego sprzętu. Parametr ten oznaczony jest literami od G (najmniej wydajne urządzenia) do A (najbardziej wydajne).

Co równie ważne od 1 marca 2021 roku nie stosuje się skali z różną liczbą plusów przy oznaczeniu literowym. Ze względu na coraz bardziej energooszczędne urządzenia omawiane etykiety zostały w 2021 roku przeskalowane. Obecnie najbardziej efektywna jest klasa A, jednak na rynku (po przeskalowaniu) najwydajniejsze produkty znajdują się w klasach C lub D.

Przeskalowanie pozwoli producentom na swobodny rozwój jeszcze bardziej energooszczędnych urządzeń, a konsumentom na czytelną informację o zużywanych zasobach przez konkretny sprzęt. Dodatkowo, po lewej stronie każdej etykiety znajdziemy skalę klas efektywności energetycznej wykorzystującą paletę barw. Klasy najbardziej efektywne energetycznie wyróżnia kolor zielony. Natomiast odcienie czerwieni informują, że klasa efektywności jest niska, a zużycie energii przez urządzenie będzie wysokie

fot. mat. prasowe

Przeskalowanie na przykładzie lodówek - sprzedaż w Polsce

Przeskalowanie pozwoli producentom na swobodny rozwój jeszcze bardziej energooszczędnych urządzeń, a konsumentom na czytelną informację o zużywanych zasobach przez konkretny sprzęt


Sprzęt AGD odpowiedni dla naszych potrzeb


Zużycie energii elektrycznej nie jest jedynym kryterium, które uwzględniamy decydując się na zakup AGD. W dolnej części każdej etykiety energetycznej znajdziemy informacje o parametrach charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów urządzeń. W zależności od rodzaju sprzętu liczą się także inne jego cechy np.
  1. w przypadku urządzeń chłodniczych: pojemność komór chłodzących (wyrażona w litrach) czy poziom emitowanego hałasu akustycznego;
  2. w przypadku urządzeń do przechowywania wina: liczba standardowych butelek wina jaką można przechowywać w tym urządzaniu oraz poziom emitowanego hałasu akustycznego;
  3. w przypadku zmywarek: pojemność znamionowa wyrażona jako liczba standardowych kompletów naczyń,
    zużycie wody, czas trwania programu czy emisje hałasu akustycznego;
  4. w przypadku pralek: pojemność wyrażona w kilogramach, ważone zużycie wody, czas trwania programu czy poziom emisji hałasu akustycznego w fazie wirowania;
  5. dla pralko-suszarek: pojemność z podziałem na pełny cykl i tylko cykl prania, zużycie wody (również z podziałem na odpowiedni cykl), czas trwania cyklu (również z podziałem na odpowiedni cykl) czy poziom emisji hałasu akustycznego.

Jak widać na przedstawionych przykładach etykieta energetyczna zawiera różne informacje, które mają ułatwić klientowi podjęcie decyzji o zakupie danego wyrobu. Warto jednak zwrócić uwagę iż podawane tam wartości dotyczą programu określonego przez właściwe przepisy, tak aby podawane wartości były równoważne dla różnych producentów czy modeli.

Kupując lodówkę przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na pojemność użytkową wszystkich komór. Jednak ważna jest też klasa energetyczna, ponieważ chłodziarki zużywają najwięcej energii spośród wszystkich sprzętów AGD. Gdy kupujemy
lodówkę do aneksu kuchennego warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu. Urządzenia uznaje się za ciche, jeżeli wskaźnik ten nie przekracza 38 dB.

Wybierając pralkę warto wiedzieć czym jest pojemność znamionowa czyli waga tkanin bawełnianych (w kilogramach) możliwa do wyprania za jednym razem. Warto też skorzystać z informacji o zużyciu wody na cykl prania.

Przy zakupie zmywarki do naczyń szczególnie istotna będzie informacja na temat poziomu zużycia wody. Warto też zwrócić uwagę na pojemność znamionową, czyli liczbę kompletów naczyń, które urządzenie może umyć za jednym razem.

Standardowy komplet naczyń obejmuje zestaw zastawy stołowej dla jednej osoby. Studiując podawane na etykiecie energetycznej informację możemy również skorzystać z znajdującego się w prawym górnym rogu etykiety kodu QR. Przekieruje on nas do bazy EPREL, w której producenci mają obowiązek podawać wiele szczegółowych informacji na temat danego urządzenia. Ich analiza może nam pomóc podjąć świadomą i trafną decyzję odnośnie zakupu właściwego urządzenia.

WYNIKI KONTROLI


Na 665 sprawdzonych sprzętów AGD łącznie zakwestionowano 57 (8,57 proc.), z uwagi na brak etykiety energetycznej lub jej nieprawidłowe sporządzenie lub nieprawidłowe umieszczenie (niezgodnie ze wzorami zawartymi w odpowiednich rozporządzeniach). Zatem konsumenci nie byli prawidłowo poinformowani przed podjęciem decyzji zakupowej o tym ile urządzenia zużywają prądu i jakie parametry posiadają, co mogło doprowadzić do podejmowania niewłaściwych decyzji przez konsumentów.

Ponadto brak oznaczenia nazwy dostawcy (producenta) lub modelu może utrudniać konsumentowi reklamowanie towaru.

Działania Inspekcji Handlowej:


W 38 przypadkach wystąpiono o podjęcie przez przedsiębiorców działań naprawczych, w tym w 36 przypadkach działania zostały podjęte przed publikacją niniejszej informacji. W części pozostałych przypadków sprzedawcy podjęli działania dobrowolne w trakcie kontroli toteż nie było potrzeby wzywania ich do podjęcia takich czynności.

Działania naprawcze polegały, w zależności od stwierdzonych nieprawidłowości, na dołączeniu etykiet energetycznych lub ich poprawieniu, zgodnie ze wzorami zawartymi w rozporządzeniach. 57 spraw jest w toku w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.

Kary nałożone przez Inspekcję Handlową:


W 19 przypadkach wszczęto postępowania administracyjne ws. nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 17 ustawy o etykietowaniu energetycznym. Najniższa możliwa wysokość kary, jaką może nałożyć wojewódzki inspektor IH za brak lub nieprawidłową etykietę albo jej niewłaściwe umieszczenie, wynosi obecnie: 5167,47 zł, aż do maksymalnie dziesięciokrotności tej kwoty w zależności od rodzaju i skali naruszeń.

Wnioski:


Podsumowując wyniki kontroli należy stwierdzić, że zaledwie 8,57% skontrolowanych produktów nie posiadało lub posiadało nieprawidłowo sporządzoną lub wadliwie umieszczoną etykietę energetyczną W tym zakresie łącznie zakwestionowano 57 wyrobów. Pokazuje to iż podejmowane w okresie przejściowym dla zmiany etykiet energetycznych działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przynoszą zamierzone efekty i zdecydowana większość przedsiębiorców prawidłowo informuje konsumentów o zużyciu energii i innych parametrach urządzeń. Ze szczegółowej analizy informacji pokontrolnych wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej przekazanej do UOKiK wynika, że brak takich informacji jest incydentalny i wynika często z nieuwagi sprzedawcy. W większości naruszeń odpowiednia etykieta energetyczna została umieszczona jeszcze przed zakończeniem kontroli.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Sprzęt AGD: na co wskazuje nowa etykieta energetyczna?

    AlicjaK13 / 2022-04-09 15:42:36

    Wiem, że zmiana w etykietach była, ale jakoś nie przykładam do tego dużej uwagi. Sprzęty jak lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna, irobot mam nowe bo specjalnie kupowane do nowego mieszkania. Jedynie pralkę mam starą, ale i tak nie zamierzam jej zmieniać, bo działa :)
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: