eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Czy dane z tablic rejestracyjnych to dane osobowe?

Czy dane z tablic rejestracyjnych to dane osobowe?

2021-06-22 09:11

Czy dane z tablic rejestracyjnych to dane osobowe?

Czy dane z tablic rejestracyjnych to dane osobowe? © pixabay.com

Czy dane z tablic rejestracyjnych to jednak dane osobowe i czy można je upubliczniać? To co rzuca się w oczy to brak jednoznacznej odpowiedzi. Sądy mówią że nie, UODO mówi że tak.

Przeczytaj także: Tajemnica telekomunikacyjna a udostępnianie danych abonenta na potrzeby postępowania cywilnego

Prezes UODO uznał tablice rejestracyjne za dane osobowe. Są więc takim samym rodzajem danych jak numer PESEL. Analizując sprzeczność w stanowiskach należy odnieść się do orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2019 roku (I OSK 2063/17), który stwierdził, że: Numer rejestracyjny służy przede wszystkim identyfikacji pojazdu i do niego jest przypisany. Z tych samych pojazdów korzystają bowiem często różne osoby, w różnych miejscach, są one niejednokrotnie rejestrowane na więcej niż jeden podmiot. Zatem w takich sytuacjach nie da się powiązać pojazdu z określoną osobą w sposób łatwy i niewymagający nadzwyczajnych nakładów. Numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie osobę,ale z drugiej strony podkreślił jednak, że istnieje drugi pogląd mówiący, że:
Numer rejestracyjny pojazdu może prowadzić do identyfikacji osoby, a zatem stanowi on dane osobowe w rozumieniu art. 6 ust.1 ustawy o ochronie danych osobowych.

W kontekście dwóch wykluczających się podglądów, sąd przyjął stanowisko zgodnie z którym tablice rejestracyjne nie miały być traktowane jako dane osobowe, w związku z tym, że bez dużego zaangażowania i kosztów nie uda się nam powiązać numeru rejestracyjnego z konkretną osobą i przypisać go do konkretnego właściciela samochodu a wynika to również z formy własności użytkowanego auta gdzie właścicielem może być wypożyczalnia, bank lub firma leasingowa.

fot. pixabay.com

Czy dane z tablic rejestracyjnych to dane osobowe?

Zdaniem autora artykułu numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie osobę.


Podobne stanowisko zaprezentował w czerwcu 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, gdzie podzielił w nim pogląd dotyczący stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego i uznał, że nawet gdyby numery rejestracyjne uznać za dane osobowe, to i tak sama ich publikacja mogłaby, ale niekoniecznie musiała, godzić w dobra osobiste. Należało by pokusić się o stwierdzenie, iż linia orzecznicza sądów uznaje, że numery rejestracyjne nie stanowią danych osobowych.

W zasadzie od momentu wejścia RODO w życie nieprzerwanie trwa spór o to, czy tablice rejestracyjne można zaliczyć do danych osobowych, czy nie. Część ekspertów popiera kierunek orzecznictwa, ale są również głosy odnoszące się do stanowiska, że w większości krajów UE numery rejestracyjne samochodów są uznawane za dane osobowe.

W mojej ocenie w teorii numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie osobę.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: