eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › UOKiK: 1,2 mln zł kary dla Raiffeisen Bank za naruszenie praw konsumentów

UOKiK: 1,2 mln zł kary dla Raiffeisen Bank za naruszenie praw konsumentów

2020-10-01 12:26

UOKiK: 1,2 mln zł kary dla Raiffeisen Bank za naruszenie praw konsumentów

Prezes UOKiK nałożył ponad 1,2 mln zł kary na Raiffeisen Bank International © davizro photography - Fotolia.com

UOKiK poinformował właśnie o nałożeniu na Raiffeisen Bank International kary w wysokości 1,2 mln złotych i przypomniał przy tej okazji, że banki nie posiadają uprawnień do jednostronnej zmiany ważnych postanowień umowy o kredyt hipoteczny. Nie mogą zatem dowolnie zmieniać np. sposobu ustalania kursów walut, a tego właśnie dopuścił się ukarany bank.

Przeczytaj także: UOKiK: PKO BP i Pekao naruszały zbiorowe interesy konsumentów, zapłacą 62 mln zł kary

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym właśnie przez UOKiK, Raiffeisen Bank International (RBI) dopuścił się praktyk, które stanowią naruszenie zbiorowych interesów konsumenckich. Przeprowadzone postępowanie dowiodło, że bank jednostronnie zmieniał warunki umów o kredyt hipoteczny indeksowany i denominowany głównie do franka szwajcarskiego. Chodziło o wprowadzenie arbitralnej metody kalkulacji kursów kupna i sprzedaży walut obcych - „Indeksu Marżowego Banku”.

Tymczasem, jak podkreśla prezes UOKiK, zasady wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut w istotny sposób przekładają się na sytuację kredytobiorcy - wielkość jego zadłużenia i wysokość spłacanych rat - przez co niewątpliwie stanowią bardzo ważny element umowy o kredyt hipoteczny.
- Takich postanowień nie wolno jednostronnie zmieniać w umowach zawieranych na czas oznaczony, w których dochodzi do zadłużenia się konsumentów. Konsumenci, którzy nie zgadzali się na zmiany, mogli teoretycznie wypowiedzieć umowy, ale oznaczałoby to konieczność dokonania natychmiastowej spłaty całego zadłużenia. Wybór więc był fikcyjny, a bank wykorzystał swoją silniejszą pozycję, żeby narzucić swoje warunki – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

fot. davizro photography - Fotolia.com

Prezes UOKiK nałożył ponad 1,2 mln zł kary na Raiffeisen Bank International

Banki nie mogą jednostronnie zmieniać ważnych warunków umów o kredyt hipoteczny, np. sposobów ustalania kursów walut.


Istotne warunki umów na czas oznaczony, przy których istnieje możliwość zadłużenia się konsumentów, mogą zostać zmienione wyłącznie na skutek dobrowolnego porozumienia banku i konsumenta. Jeżeli klient nie zgodziłby się na nie, to umowa powinna być wykonywana na dotychczasowych zasadach.

Warto dodać, że Raiffeisen Bank International powoływał się na – zakwestionowane przez Prezesa UOKiK - jednostronne doprecyzowanie postanowień regulaminów przed sądami powszechnymi, w sporach z frankowiczami. Miało to na celu przekonanie sądów i konsumentów o rzekomym „naprawieniu” niejasnych zasad ustalania przez bank kursów walut, na podstawie których wyliczana jest rata do zapłaty w złotówkach.

Tego rodzaju postanowienia są uważane za niedozwolone - Prezes UOKiK prezentował takie stanowisko m.in. w istotnym poglądzie dotyczącym klauzul waloryzacyjnych, a ostatnio ukarał za to 3 banki. Postępowanie klauzulowe wobec RBI jest w toku. Przedsiębiorcy nie mogą jednak arbitralnie uszczegóławiać ani zmieniać w trakcie wykonywania umowy postanowień, które mają charakter niedozwolony. Wielokrotnie się na ten temat wypowiadał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na Raiffeisen Bank International karę w wysokości ponad 1,2 mln zł (1 224 498 zł). Bank – po uprawomocnieniu się decyzji - musi poinformować konsumentów o decyzji Prezesa Urzędu i skutkach z tego wynikających.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: