eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna? Oto, co pokazały wyniki kontroli IH

Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna? Oto, co pokazały wyniki kontroli IH

2020-08-24 00:20

Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna? Oto, co pokazały wyniki kontroli IH

Hulajnoga elektryczna © fot. mat. prasowe

Hulajnoga elektryczna cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Czy jednak ich użytkowanie zapewnia nam bezpieczeństwo? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali inspektorzy IH. Oto wnioski, do których doprowadziła kontrola przeprowadzona w II kwartale 2019 roku.

Przeczytaj także: Czy krzesełka do karmienia są bezpieczne? Są wyniki kontroli

Jak informuje UOKiK, działania kontrolne objęły 41 rodzajów wyrobów (hulajnogi elektryczne, rowery, deskorolki) u 20 przedsiębiorców, w tym:
  • 9 placówek detalicznych,
  • 8 sklepów wielkopowierzchniowych,
  • 3 sprzedawców hurtowych.

Kontrola prawidłowości wystawienia i dołączenia do wyrobu deklaracji zgodności wykazała:
  • w 11 przypadkach niedołączenie deklaracji do wyrobu,
  • w 15 przypadkach jej nieprawidłowe sporządzenie (brak opisu maszyny, brak nazwy i adresu producenta, brak odniesienia do właściwej dyrektywy, niewskazanie norm zharmonizowanych zastosowanych w procedurze oceny zgodności, brak dwóch ostatnich cyfr roku oznaczających rok, w którym umieszczono znak CE, brak danych osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela).
  • w 32 przypadkach nieprawidłowe sporządzenie instrukcji obsługi hulajnogi elektrycznej lub innych weryfikowanych sprzętów (brak instrukcji w języku polskim, brak wymaganych ostrzeżeń, brak informacji niezbędnych do bezpiecznego użytkowania maszyny, brak opisu zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem),
  • w 28 przypadkach niewłaściwe oznakowanie hulajnogi elektrycznej (brak nazwy i adresu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, brak określenia maszyny, brak roku budowy).

Z kolei w ramach kontroli oznakowania CE nieprawidłowości wykryto tylko w jednym przypadku.

fot. mat. prasowe

Hulajnoga elektryczna

Znak CE pozwala domniemywać zgodność danego wyrobu lub procesu jego wytwarzania z zasadniczymi wymaganiami określonymi w stosownych przepisach


Jak zatem wynika z powyższego, kontrola hulajnóg elektrycznych i innych podobnych im sprzętów dowiodła całkiem pokaźnej liczby nieprawidłowości. I wprawdzie miały one charakter formalny, co umożliwiało ich usunięcie w ramach dobrowolnych działań naprawczych, to jednak należy podkreślić, że np. brak dostatecznej informacji o sposobie korzystania z hulajnogi elektrycznej, deskorolki czy roweru, to prosta droga do ich niewłaściwego użycia i w konsekwencji obrażeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: