2020-08-18 12:39
Zawarcie układu © eyeQ - Fotolia.com
Przeczytaj także: Restrukturyzacja czy Tarcza antykryzysowa?
Jak wyjaśnia Wolf Theiss, te przepisów Tarczy Antykryzysowej, które tyczą się zatwierdzenia układu w tzw. uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym obowiązywać mają przez rok, a więc do 30 czerwca przyszłego roku."W zeszłym roku zostało otwartych prawie 470 postępowań restrukturyzacyjnych. Zakładając, że w 2020 r. liczba ta może się podwoić lub nawet potroić, to i tak przy 1500 aktywnych licencjach doradców restrukturyzacyjnych, nowe przepisy powinny usprawnić sam proces otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Oczywiście przy założeniu, że publikacja w MSiG będzie odbywała się bez opóźnień" – wskazuje Joanna Gąsowski, counsel w Wolf Theiss, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny.
"Na doradcy restrukturyzacyjnym powinna spoczywać nie tylko funkcja czysto nadzorcza nad działaniami dłużnika, ale także, jak sama nazwa wskazuje – funkcja doradcza – w zakresie skutków otwarcia takiego postępowania lub jakichkolwiek ewentualnych prób przeniesienia majątku przez dłużnika na inny podmiot lub podjęcia innych działań na szkodę wierzycieli. Niewielu przedsiębiorców może zdawać sobie sprawę, że z chwilą publikacji w MSiG informacji o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu, powstaje duże ryzyko utraty prawa do ubiegania się o rządową pomoc lub ryzyko konieczności zwrotu otrzymanych już środków. Tak dzieje się m.in. w przypadku subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju” – dodaje Joanna Gąsowski.
„W tym momencie nie widzimy jeszcze wpływu pandemii na liczbę upadłości firm i postępowań restrukturyzacyjnych. Wiele podmiotów otrzymało wsparcie państwa i dzięki tej kroplówce przetrwało najgorszy okres. Pieniądze jednak się kończą, a na jesieni i zimą należy spodziewać się fali upadłości i restrukturyzacji. Największe szanse na przetrwanie mają duże podmioty, które mogą się ratować kosztem swoich podwykonawców czy dostawców. W sytuacji, gdy za usługi nadzorcy układu płaci dłużnik, i to on decyduje z kim zawrze umowę, pozycja wierzycieli jest dużo słabsza. Szkoda, że nie pokuszono się o implementację instytucji rady wierzycieli w tym postępowaniu, co mogłoby wprowadzić większą równowagę” – zauważa Lech Giliciński.
fot. eyeQ - Fotolia.com
Zawarcie układu
Eksperci uważają, że zmiany w restrukturyzacji mogą nazbyt uprzywilejować dłużników, uderzając w sektor bankowy
„Sytuacja jest bardzo poważna, a na minimum rok mamy zasadniczą zmianę reguł boiska. W trudnych sytuacjach, na przedpolu upadłości, priorytetem powinna być naprawa firmy, zachowanie miejsc pracy czy tkanki produkcyjnej. Często trzeba podjąć trudne decyzje, np. dotyczące sprzedaży aktywów nowemu inwestorowi, czy wydzielenia części przedsiębiorstwa. Czas pokaże, czy ochrona dłużnika w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym nie była nadmierna. Z drugiej strony, otworzy to też nowe szanse dla inwestorów zainteresowanych przejęciami i nabywaniem distressed assets” – podsumowuje Lech Giliciński.
oprac. : eGospodarka.pl
Jakie są etapy postępowania restrukturyzacyjnego?
Upadłość czy restrukturyzacja w dobie Covid-19?
Jak prawo restrukturyzacyjne ułatwia negocjacje z wierzycielami?
Polskie firmy częściej sięgają po restrukturyzację
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne: jakie koszty?
Postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe w dobie koronawirusa. Co oferuje Tarcza Antykryzysowa?
Restrukturyzacja ochroni przed skutkami epidemii, jeśli zmieni się prawo
Restrukturyzacja szansą na uratowanie dłużnika
Restrukturyzacja - propozycje układowe. Co może zaproponować dłużnik?
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie pracodawca może zmienić rodzaj zatrudnienia z cały etat na 0,8 etatu. Przy ...
Czy pracodawca może obniżyć mi pensję w okresie ochronnym? Zarabiam najniższą krajową.
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Dacia Sandero 2021 z szansą na sukces
10 priorytetów politycznych prezydentury Joe Bidena
Umowa najmu okazjonalnego a wizyta u notariusza
Polacy chcą kupować nowe mieszkania
SAS przedstawia 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku
Na szczepienia na COVID-19 coraz więcej chętnych
GUS: koniunktura gospodarcza na minusie, wciąż najgorzej w gastronomii