2020-03-25 12:47
Jakie zmiany w sądownictwie wymusi koronawirus? © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VII-IX 2018 r.
Sądownictwo zmuszone jest dostosować się do nadzwyczajnych warunków panujących w czasie pandemii. Stosowne kroki w tym kierunku już zostały podjęte - 19 marca bieżącego roku resort sprawiedliwości zapowiedział, że w znowelizowanej treści dotyczącej koronawirusa specustawy (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) znajdą się przepisy regulujące zarówno pracę samych sądów, jak i kwestie dotyczące terminów materialnoprawnych i sądowych, w tym terminów przedawnienia roszczeń. Na dzień dzisiejszy dokładny kształt i brzmienie proponowanych zmian nie są jeszcze znane.fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Jakie zmiany w sądownictwie wymusi koronawirus?
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada wprowadzenie nadzwyczajnych zmian prawa dotyczących postępowań sądowych. Planowane jest wstrzymanie biegu wszystkich terminów materialnoprawnych i terminów sądowych oraz zmiana organizacji pracy sądownictwa.
Wstrzymanie terminów cywilnych ma znaczenie przede wszystkim dla biegu terminów przedawnienia roszczeń, a więc jest istotne dla osób, które dopiero zamierzają dochodzić swych praw w sądzie. W praktyce, przedawnienie roszczenia oznacza brak możliwości skutecznego poszukiwania ochrony prawnej. Proponowane zmiany oznaczają, że jeżeli termin przedawnienia roszczenia przypada akurat w czasie epidemii, to jego bieg ulegnie automatycznemu zawieszeniu, a więc gdy epidemia się zakończy, będzie można poszukiwać ochrony prawnej, bez ryzyka przegrania sprawy ze względu na przedawnienie. Z kolei wstrzymanie biegu terminów procesowych i sądowych na czas stanu epidemii jest kluczowe dla stron toczących się postępowań. Chodzi tu o wszystkie sytuacje, w których stronie biegnie termin na wniesienie pisma procesowego lub dokonanie innej czynności w postępowaniu. W przypadku wprowadzenia proponowanych zmian, termin na wniesienie pisma lub dokonanie innej czynności procesowej ulegnie zawieszeniu (nie upłynie), w związku z czym będzie można tej czynności dokonać po zakończeniu stanu epidemii – mówi Mikołaj Zdyb, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.
Czytaj także:
- Areszty i więzienia potencjalnymi epicentrami koronawirusa
- Pandemia uniemożliwia realizację wielu umów. Czy to siła wyższa?
Zgodnie z przepisami prawa zdecydowana większość spraw sądowych jest obligatoryjnie rozpoznawana na rozprawie. Brak możliwości przeprowadzania rozpraw oznacza, że wszystkie sprawy, w których przeprowadzenie rozprawy jest obowiązkowe, a więc ich zdecydowana większość, zostaną rozpoznane z opóźnieniem. Sąd będzie mógł w tych postępowaniach wydawać zarządzenia lub postanowienia na posiedzeniach niejawnych, jednak samo zakończenie postępowania nie będzie możliwe aż do momentu przeprowadzenia rozprawy. Jest bardzo prawdopodobne, że rozprawy, które będą obecnie odwoływane nie będą w przyszłości rozpatrywane w pierwszej kolejności, lecz trafią na koniec kolejki i odbędą się po wielu miesiącach od momentu wznowienia normalnej pracy przez sądy – mówi Mikołaj Zdyb, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.
Wydaje się, że z punktu widzenia zaleceń GIS, zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości idą w dobrym kierunku, gdyż w razie konieczności umożliwiałyby tymczasowe obniżenie zagęszczenia osadzonych w zakładach karnych, oczywiście każdorazowo tylko po indywidualnej ocenie, czy w stosunku do konkretnego skazanego nie zachodzi obawa, że poza zakładem nie będzie przestrzegał porządku prawnego. Z dostępnych informacji wynika, że rozwiązania te miałyby charakter wyjątkowy, znajdowałyby potencjalne zastosowanie tylko w stosunku do bardzo ograniczonej liczby więźniów skazanych na niższe kary i nie wiązałyby się z ich masowym zwalnianiem z zakładów karnych – byłaby to jedynie ewentualna opcja, na wypadek gdyby sytuacja epidemiologiczna w zakładach karnych uległa znacznemu pogorszeniu – mówi Mikołaj Zdyb, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.
oprac. : eGospodarka.pl
Przedawnienie roszczeń po zmianach
Przedawnienie roszczeń. Skutki zmian w prawie
Czy przedawnienie roszczeń faktycznie potrzebuje nowych regulacji?
Przedawnienie roszczeń majątkowych. O czym należy pamiętać?
Frankowicze nie muszą już obawiać się przedawnienia roszczeń
Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?
Spłaciłeś kredyt we frankach? Zobacz, czy ciągle możesz dochodzić roszczeń od banku
Firmy oczekują, że zmieni się prawo pracy. Jakie postulaty?
Nie tylko zwolnienie ze składek. ZUS pomaga przedsiębiorcom
Co należy zrobić, aby nie doszło do przedawnienia roszczeń?
Jakie są terminy przedawnienia długów operatora telefonicznego era?
Jak zbudować system wynagrodzeń w firmie sprzedażowej?
Jak zbudować zespół na talentach Gallupa?
Jak stworzyć skuteczny program partnerski?
Kupno mieszkania na kredyt czy jednak wynajem?
Aniołów Park - nowy park handlowy w Częstochowie
Już 22 sierpnia mija termin na zmianę formy opodatkowania. Czy warto przejść na skalę podatkową?
Kobiety w pracy fizycznej. Jaka jest ich sytuacja?