Przedawnienie roszczeń - co się zmieniło?
2020-02-18 00:20
![Przedawnienie roszczeń - co się zmieniło? [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Przedawnienie roszczeń - co się zmieniło?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przedawnienie-roszczen/Przedawnienie-roszczen-co-sie-zmienilo-227105-200x133crop.jpg)
Kiedy następuje przedawnienie roszczenia? © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przedawnienie roszczeń cywilno-prawnych po zmianie
Od 9 lipca 2018 roku zasadą jest, iż sąd z urzędu bada czy dług jest przedawniony i w razie stwierdzenia, że nastąpiło przedawnienie roszczenia, oddala powództwo. Tylko w wyjątkowych przypadkach, jeżeli wymagają tego względy słuszności, sąd może nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przeciw konsumentowi.Kolejna zmiana dotyczy terminu z jakiego upływem następuje przedawnienie roszczenia. Obecnie wynosi 6 lat i przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego w którym roszczenie stało się wymagalne. Zatem jeśli roszczenie stało się wymagalne z dniem 15 lipca 2018 roku, to przedawnienie nastąpi w dniu 31 grudnia 2024 roku.
fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Kiedy następuje przedawnienie roszczenia?
Od 9 lipca 2018 roku zasadą jest, iż sąd z urzędu bada czy dług jest przedawniony i w razie stwierdzenia, że nastąpiło przedawnienie roszczenia, oddala powództwo.
A co w sytuacji gdy termin wymagalności roszczenia przypada na dzień przed wprowadzeniem zmian?
Przepisy przejściowe wskazują, iż należy dokonać dwóch obliczeń i sprawdzić który z terminów będzie korzystniejszy dla konsumenta. Na podstawie przepisów przed nowelizacją licząc 10-letni termin od dnia wymagalności roszczenia oraz 6-letni termin od 31 grudnia 2018 czyli ostatniego kalendarzowego dnia roku, w których nowelizacja weszła w życie. Zatem jeśli roszczenie stało się wymagalne z dniem 3 lipca 2017 roku, to przedawnienie roszczenia nie nastąpi w dniu 3 lipca 2027 roku, ale roszczenie będzie można uznać za przedawnione z dniem 31 grudnia 2024 roku. Jednakże jeśli roszczenie stało się wymagalne w dniu 13 kwietnia 2009 roku, to przedawnienie nastąpi z dniem 13 kwietnia 2019 roku.
Interpretacja przepisów nastręcza konsumentom wielu problemów i niejednokrotnie może pojawić się przekonanie, iż 6-letni termin jest zasadą dotyczącą wszystkich roszczeń, zarówno tych wymagalnych przed nowelizacją oraz po wprowadzeniu zmian. Powyżej opisane przykłady powinny te wątpliwości rozwiać.
![Przedawnienie roszczeń po nowelizacji Kodeksu cywilnego [© fotomek - Fotolia.com] Przedawnienie roszczeń po nowelizacji Kodeksu cywilnego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dochodzenie-roszczen/Przedawnienie-roszczen-po-nowelizacji-Kodeksu-cywilnego-211248-150x100crop.jpg)
oprac. : Radca Prawny Justyna Wasiak / Grupa Prawna Togatus
Przeczytaj także
-
Frankowicze nie muszą już obawiać się przedawnienia roszczeń
-
Spłaciłeś kredyt we frankach? Zobacz, czy ciągle możesz dochodzić roszczeń od banku
-
Kredyt we frankach: czy należy bać się o przedawnienie roszczeń?
-
Przepisy prawne: najważniejsze zmiany VII-IX 2018 r.
-
Przedawnienie roszczeń po zmianach
-
Przedawnienie roszczeń. Skutki zmian w prawie
-
Czy przedawnienie roszczeń faktycznie potrzebuje nowych regulacji?
-
Przedawnienie w prawie cywilnym
-
Przedawnienie roszczeń majątkowych. O czym należy pamiętać?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)