eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › UOKiK ujawnia kolejne oszustwa na pokazach. Kary na ponad 1,4 mln zł

UOKiK ujawnia kolejne oszustwa na pokazach. Kary na ponad 1,4 mln zł

2020-02-12 13:52

UOKiK ujawnia kolejne oszustwa na pokazach. Kary na ponad 1,4 mln zł

Pokaz © kasto - Fotolia.com

Prezentacje handlowe, podczas których konsumenci mogą dokonać zakupu demonstrowanych im towarów, wpisały się na stałe w krajobraz polskiego rynku. Niestety doświadczenie pokazuje, że oszustwa na pokazach nie należą do rzadkości, a na nieuczciwe praktyki najczęściej narażeni są seniorzy. UOKiK poinformował właśnie o ukaraniu kolejnych dwóch przedsiębiorców - spółek Pollana Med i MEDISPOL (obecnie Radnar).

Przeczytaj także: Seniorze, uważaj na sprzedaż poza lokalem

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że spółka Pollana Med z Mrowina odmawiała uczestnikom organizowanych przez siebie pokazów prawa odstąpienia od umowy. Informowała natomiast, że takie uprawnienie nie przysługuje im ze względu na fakt, iż dokonali zakupu towaru w promocji. Ci z konsumentów, którzy chcieli skutecznie odstąpić od umowy, odsyłając zakupiony towar, nie otrzymywali zwrotu pieniędzy i to pomimo wezwań do zapłaty. Prezes Urzędu nakazał zaniechania tej praktyki.

Przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia sprzedaży bezpośredniej w grudniu 2018 roku. Nałożona na niego kara przekroczyła 1 mln zł (1 052 684 zł).
- Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia bez podania przyczyny. Nie ma znaczenia, czy towar kupiony był w standardowej cenie, czy w promocji. Nie można tego prawa nikomu odebrać – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Firma MEDISPOL ze Stęszewa (obecnie Radnar z Poznania) również prowadziła sprzedaż na pokazach, informując jednak, że celem spotkań, na które zaprasza konsumentów, są bezpłatne badania profilaktyczne. W rzeczywistości chodziło o prezentację oferty handlowej i sprzedaż.

fot. kasto - Fotolia.com

Pokaz

Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający przekonać Cię do zakupu produktu.


Co więcej, w trakcie prezentacji przedstawiciele handlowi prowadzili „badania” wykorzystując urządzenie AM Scan, które nie jest wyrobem medycznym przeznaczonym do oceny stanu zdrowia. Następnie, na podstawie tak uzyskiwanych wyników informowali konsumentów o rzekomo stwierdzonych dolegliwościach i tym samym wprowadzali konsumentów w błąd co do ich aktualnego stanu zdrowia. Przedstawiciele handlowi mogli w ten sposób wpływać na decyzje konsumentów o zakupie oferowanego aparatu do magnetoterapii.

Firma zaniechała kwestionowanych praktyk w maju 2019 roku. Kary za wprowadzenie konsumentów w błąd wyniosły prawie 400 tys. zł (397 111 zł). Ponadto o decyzji Prezesa UOKiK przedsiębiorca musi poinformować wszystkich klientów, którym sprzedał produkty między 29 grudnia 2017 r. a 21 maja 2019 r.

Konsumencie, uważaj na oszustwa na pokazach!


  • Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający przekonać Cię do zakupu produktu.
  • Gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi. Pamiętaj – nie ma nic za darmo!
  • Uważaj na „promocje”, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy - nie działaj pod presją czasu.
  • Zastanów się, czy oferta na pewno jest atrakcyjna.
  • Nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego.
  • Uważnie czytaj umowy, konsultuj decyzje z kimś bliskim.
  • Nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą.
  • Pamiętaj, że na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem masz 14 dni.
  • W razie problemów szukaj pomocy u rzecznika konsumentów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: