eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Strajk linii lotniczych - czy dostaniesz odszkodowanie?

Strajk linii lotniczych - czy dostaniesz odszkodowanie?

2018-07-16 11:30

Strajk linii lotniczych - czy dostaniesz odszkodowanie?

Lotnisko © Dasha Petrenko - Fotolia.com

Mamy wakacje, a więc tradycyjnie także okres strajków linii lotniczych. I choć czasu straconego na lotnisku nikt nam nie odda, to jednak możemy starać się o odszkodowanie. Warto zdawać sobie sprawę, że niezapowiedziany strajk personelu nie zwalnia przewoźnika z obowiązku jego wypłaty. Jak starać się o rekompensatę? Oto wskazówki eksperta platformy Kapitalni.org.

Przeczytaj także: Prawa pasażera nie zawsze zadziałają

Odwołany lub znacznie opóźniony lot, godziny oczekiwania na lotnisku i brak rekompensaty za te niedogodności – w takim położeniu każdego roku znajdują się tysiące pasażerów. Warto jednak przypomnieć, że od kwietnia tego roku, zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości UE, spontaniczny strajk personelu nie zdejmuje z linii lotniczych odpowiedzialności za odwołany lub opóźniony lot.
- Niezapowiedziany strajk personelu linii lotniczej nie jest już traktowany jako okoliczność nadzwyczajna, czyli wyjątkowe okoliczności niezależne od przewoźnika, których nie można było uniknąć, takie jak złe warunki meteorologiczne czy zagrożenie bezpieczeństwa. W związku z tym strajk nie zwalnia przewoźnika z odpowiedzialności odszkodowawczej wobec pasażerów. Odszkodowanie otrzymają jednak wyłącznie osoby, które w porę się o nie zwrócą. Dlatego warto znać swoje prawa w tym zakresie – mówi Krzysztof Burzyński, Dyrektor Działu Prawnego w AirCashBack.

Należy jednak pamiętać, że nowe regulacje dotyczą jedynie „dzikiego strajku”, a więc wydarzenia spontanicznego i nie dającego się przewidzieć. Legalny, zaplanowany wcześniej strajk pozostaje okolicznością nadzwyczajną.

W klasie biznes i w tanich liniach


Odszkodowanie finansowe można uzyskać w przypadku opóźnienia lotu powyżej trzech godzin, jego odwołania lub odmowy wejścia na pokład samolotu.
- Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu najpóźniej 14 dni przed planowanym czasem odlotu, albo gdy zaoferowano im dogodną zmianę planu podróży, mieszczącą się w ściśle określonym wymiarze czasowym – mówi Krzysztof Burzyński z AirCashBack.

Wysokość uzyskanej kwoty zależy od odległości między lotniskiem startu i lądowania oraz (zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego) może wynosić 250 euro w przypadku lotów do 1500 km, 400 euro w przypadku lotów na dystansie 1500-3500 km, po 600 euro dla lotów dalszych, czyli maksymalnie ok. 2,5 tys. zł dla jednego pasażera. Co ważne, takie same zasady, bez względu na cenę biletu i klasę podróży obowiązują wszystkich przewoźników (linii tradycyjnych, niskokosztowych i czarterów).

fot. Dasha Petrenko - Fotolia.com

Lotnisko

Odszkodowanie finansowe można uzyskać w przypadku opóźnienia lotu powyżej trzech godzin, jego odwołania lub odmowy wejścia na pokład samolotu.


Rok na walkę o swoje


Procedura ubiegania się o odszkodowanie w przypadku strajku linii lotniczych nie różni się od tej standardowej. Reklamację można złożyć samodzielnie, bezpośrednio do przewoźnika lub skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.
- Starania o odszkodowanie warto rozpocząć jak najszybciej, bo sprawie grozi przedawnienie. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego z 2017 r., w Polsce pasażerowie mają rok od momentu wydarzenia na domaganie się od linii odszkodowania za utrudnienia w locie. Tzw. procedura likwidacji szkody jest kilkuetapowa i niestety nie jest możliwe określenie „z góry” terminu zakończenia sprawy – wyjaśnia Krzysztof Burzyński z AirCashBack.

Warto przy tym pamiętać, że istnieje możliwość otrzymania odsetek od kwoty odszkodowania za czas oczekiwania na wypłatę rekompensaty przez przewoźnika.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: