eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Prowadzenie działalności gospodarczej w Armenii

Prowadzenie działalności gospodarczej w Armenii

2017-09-13 00:50

Prowadzenie działalności gospodarczej w Armenii

Czy warto założyć firmę w Armenii? © Aleksandar Mijatovic - Fotolia.com

Sytuacja i położenie geopolityczne Armenii sprawia, że polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na inwestycje lub współpracę z tamtejszym biznesem, liczyć mogą nie tylko na zdobycie kolejnego rynku, ale też potencjalne wyjście i wzmocnienie swojej pozycji na rynkach innych państw obszaru Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz Iranu.

Przeczytaj także: Ile kosztuje własna firma?

Możliwości takie wynikają z kilku przesłanek. Armenia, dzięki uczestnictwu w euroazjatyckich projektach integracyjnych, ma możliwość łatwiejszego eksportu na rynek Rosyjski. To też ułatwia jej wszelkie rozliczenia walutowe. Jest to istotne, zwłaszcza w czasie sankcji nałożonych na Rosję.

Zaufanie gwarancją sukcesu


Ormiańska diaspora, od wieków związana z działalnością handlową, bankową czy pośrednictwem, to jedna z najprężniej działających mniejszości w Federacji Rosyjskiej. Zachowuje ona na ogół ścisłe związki z krajem, co powoduje, że buduje i wzmacnia swoje wieloletnie tradycje i praktykę współpracy z partnerami rosyjskimi (ale też białoruskimi i kazachskimi). Poprzez zaufanie gwarantuje niezbędną w biznesie pewność obrotu.

Czynnik zaufania, zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze poradzieckim, pozostaje niezwykle ważny, o ile nie najważniejszy. Kontakty i współpraca na tym obszarze, opierają się na sieci różnego rodzaju powiązań (politycznych, towarzyskich, wojskowych), co bywa obce i często niezrozumiałe w rzeczywistości zachodnioeuropejskiej. Stąd problemy wielu inwestorów i handlowców w tym regionie.

Natomiast armeńskie firmy stanowią w tej materii na ogół pewnych i skutecznych partnerów. Z ich usług i pośrednictwa korzystają firmy niemieckie, chińskie, irańskie, czy brytyjskie. Zniesienie wiz z Iranem powoduje, że wiele państw i podmiotów przez Erywań szuka kontaktów z nadal zamkniętym dla świata Iranem. Wynika to po części z faktu, że w Iranie żyje ciesząca się znaczną autonomią diaspora ormiańska.

Niskie koszty


Dużym plusem inwestycji w Armenii są niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co wynika z faktu dostępności taniej siły roboczej i możliwości zakupu nieruchomości. Mimo pewnego zmonopolizowania wielu dziedzin, sam rynek armeński pozostaje nadal otwarty. Zwłaszcza w zakresie relacji import-eksport oraz sprzedaży technologii. W związku z tym, przedsiębiorcy obawiający się inwestycji bezpośrednich, mogą spróbować swoich możliwości w sprzedaży swoich produktów.

fot. Aleksandar Mijatovic - Fotolia.com

Czy warto założyć firmę w Armenii?

Dużym plusem inwestycji w Armenii są niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej.


Najlepiej rozwijające się branże


Obecnie najszybciej rozwija się sektor rolno-spożywczy, związany z przetwórstwem owoców, przechowalnictwem oraz budową szklarni.

Prężnie rozwija się także turystyka, powiązana coraz częściej z wycieczkami do Gruzji. Należy pamiętać, że turystyka rozwija się nie tylko w Armenii, ale i sąsiedniej, nieuznawanej na arenie międzynarodowej Republice Górskiego Karabachu.

Oprócz tego, przedsiębiorcy mogą szukać swoich nisz w takich branżach, jak: budownictwo, wzornictwo, branża kosmetyczna, elektronika, sektor obronno-przemysłowy a także IT. To obszary, które nadal stanowią interesującą i potencjalnie korzystną platformę współpracy dla polskich przedsiębiorstw.
Najlepiej z o.o.
Najpowszechniejszą formą prawną prowadzenia biznesu w Republice Armenii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej pozycja uregulowana została w artykułach 95-104 Kodeksu Cywilnego Republiki Armenii oraz w ustawie o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia 24 października 2001 r. Oprócz tego, możliwa jest również rejestracja oddziału spółki zagranicznej albo jej przedstawicielstwa. Podmioty gospodarcze rejestrowane są przez Agencję Rejestracji Państwowej Osób Prawnych Republiki Armenii. Państwowym językiem jest język ormiański, w związku z czym wszelkie dokumenty powinny być przetłumaczone na ten język, a następnie potwierdzone przez notariusza. Czas oczekiwania na rejestrację podmiotu nie jest długi. Waha się od 3 do 14 dni roboczych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: