eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ochrona danych osobowych (nie) na wakacjach

Ochrona danych osobowych (nie) na wakacjach

2017-07-15 00:41

Ochrona danych osobowych (nie) na wakacjach

Łącz się z Internetem tylko przez zaufane sieci Wi-Fi © pic-unique - Fotolia.com

Wakacje to czas, który choć w części powinniśmy przeznaczyć na relaks i wypoczynek. Warto jednak, aby błogie rozleniwienie nie pozbawiło nas zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że urlopy to dla nas odpoczynek, ale są również i tacy, dla których są one okresem prawdziwych żniw. To m.in. oszuści i złodzieje, których łupem padają już nie tylko kosztowności, ale także nasza tożsamość. Jak powinna wyglądać ochrona danych na wakacjach? Oto kilka cennych wskazówek od ODO 24 - specjalistów w dziedzinie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji.

Przeczytaj także: Czy przeraża nas kradzież tożsamości?

7 sposobów na bezpieczne wakacje


  1. Nie zostawiaj dokumentów w zastaw. Warto pamiętać, że żadna z legalnie działających wypożyczalni sprzętu nie ma prawa żądać od nas dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości w zamian za wypożyczenie kajaka, roweru czy leżaka.
  2. Zachowaj ostrożność podając swoje dane osobowe podczas podróży. Wprawdzie osoba upoważniona przez przewoźnika może poprosić Cię o okazanie dokumentu podróży, dokumentu tożsamości czy też potwierdzenia uprawnień do zniżki, ale tylko w razie uzasadnionego podejrzenia o to, że dokument jest podrobiony ma prawo go zatrzymać za pokwitowaniem w celu przekazania go uprawnionym organom (prokuratorowi lub policji).
  3. Uwaga na wakacyjne ogłoszenia o pracę.
    Część z nich służy tylko wyłudzaniu danych osobowych kandydatów. Zawsze sprawdzaj czy firma, która poszukuje pracowników rzeczywiście istnieje. Pamiętaj, że na etapie rekrutacji nikt nie powinien prosić Cię o takie dane osobowe jak numer dowodu osobistego, PESEL czy numer konta bankowego.
  4. W zagraniczną podróż zabierz tylko te dokumenty, których potrzebujesz. Podróżując po UE wystarczy Ci dowód osobisty. Jeżeli będziesz prowadzić samochód, dodaj do niego prawo jazdy, a jeśli płacić kartą także ją. Pozostałe zostaw w domu. W razie utraty dokumentów, zastrzeż je w swoim banku i zgłoś zdarzenie lokalnej policji. Paszport tymczasowy uzyskasz w konsulacie.
  5. Płać z głową – uważnie korzystaj z bankomatów i kart płatniczych. Pamiętaj o zakrywaniu wpisywanego kodu PIN. Staraj się nie tracić z oczu karty kredytowej podczas płacenia w sklepie lub restauracji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nikt nie skorzystał z niej bez Twojej wiedzy.
  6. Nie publikuj niebezpiecznych postów w social media. Nie podawaj szczegółów swoich planów wakacyjnych. Posty ze zdjęciami i oznaczeniem miejsca pobytu mogą być sygnałem dla przestępców, że Twoje mieszkanie jest puste. Chcąc opublikować zdjęcia z innymi osobami, zawsze pytaj ich o zgodę.
  7. Łącz się z Internetem tylko przez zaufane sieci Wi-Fi. Zwracaj uwagę na nazwy udostępnianych sieci w miejscach publicznych. Sprawdzaj, czy rzeczywiście Internet jest udostępniany przez dane miejsce. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa połączenia, skorzystaj z własnego połączenia (np. w smartfonie).

Wakacje to czas, który chcemy zazwyczaj spędzić w przyjemny i spokojny sposób. Są jednak tacy, którzy chcą wykorzystać uśpioną czujność. Nie dajmy się zaskoczyć i pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa – mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: