eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u

Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u

2016-07-15 10:31

Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u

Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u © YakobchukOlena - Fotolia.com

Okres wakacji w niektórych branżach może powodować wyraźne skurczenie się liczby zamówień lub nawet zastój. Jeśli przedsiębiorca pracuje samodzielnie, może zawiesić swoją działalność, uwalniając się tym samym od obowiązku składania deklaracji podatkowych i rozliczania PIT-u oraz VAT-u. Formalności załatwia się przez stronę CEIDG.

Przeczytaj także: Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

Jeśli okoliczności zmuszają przedsiębiorcę do zaprzestania prowadzenia biznesu, nie musi on od razu zamykać firmy na zawsze. Może skorzystać z prawa do zawieszenia działalności gospodarczej, czyli do okresowego zaprzestania prowadzenia firmy. Przewidziane jest ono jednak tylko dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.

Działalność gospodarczą można zawiesić na minimum 30 dni (chyba, że jest to pełny miesiąc luty), a maksimum 24 miesiące. Przez ten czas właściciel zawieszonej firmy nie musi opłacać zaliczki na podatek dochodowy. Ostatnią zaliczkę (o ile wystąpi), jaką będzie musiał przekazać fiskusowi, będzie zaliczka za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał prowadzenia działalności przed zawieszeniem. Przykładowo, zawieszenie firmy w maju skutkuje obowiązkiem zapłacenia zaliczki na PIT za maj.

Co do zasady VAT-owiec, który zawiesza biznes na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, nie jest obowiązany do składania deklaracji VAT-owskich za okresy, których dotyczy zawieszenie (art. 99 ust. 7a ustawy o VAT).

Dozwolona sprzedaż środków trwałych


Zawieszenie działalności nie oznacza całkowitej bierności jej właściciela. Przedsiębiorca, który zawiesił swój biznes, ma prawo:
  • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, który powstały przed zawieszeniem,
  • lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych itd.,
  • osiągać przychody finansowe, a także
  • zbywać własne środki trwałe i wyposażenie (art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Warto zatrzymać się przy ostatnim z powyższych punktów. Mimo iż sprzedaż firmowego majątku nie wznowi wykonywania działalności, wygeneruje przychód, od którego przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyjątkowo zaliczkę na PIT oraz od którego będzie musiał rozliczyć VAT, składając deklarację VAT-owską.

fot. YakobchukOlena - Fotolia.com

Zawieszenie działalności gospodarczej bez VAT-u i PIT-u

Zawieszenie biznesu odbywa się poprzez złożenie wniosku CEIDG-1 na stronie www.prod.ceidg.gov.pl.


Jak zawiesić wykonywanie działalności?


Zawieszenie biznesu odbywa się poprzez złożenie wniosku CEIDG-1 na stronie www.prod.ceidg.gov.pl. Wchodzimy w zakładkę „Formularze i instrukcje”, następnie „Przygotuj wniosek online” i „Zawieś działalność gospodarczą”. Możemy wybrać dwa sposoby zgłoszenia zawieszenia. Anonimowy internetowy wniosek, którego integralną częścią jest fizyczna wizyta w urzędzie gminy, lub „indywidualny” wniosek, dostępny po zalogowaniu się na platformie CEIDG, który nie wymaga wychodzenia z domu.

We wniosku CEIDG-1 należy podać firmę przedsiębiorcy i jego numer PESEL, datę urodzenia przedsiębiorcy, REGON oraz NIP, a także oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników, co odpowiada następującym okienkom formularza: 01.3, 03.3-03.7, 03.13, 04., 05., 07., 10., 11.1-11.3, 0.6, 13.1.2, 14., 17. oraz 26. We wniosku wpisuje się też datę rozpoczęcia zawieszenia działalności. Najwcześniejszą może być data złożenia wniosku, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była to data przyszła. Nie można za to oczywiście zawiesić działalności „do tyłu”, czyli podać daty przeszłej.

Zawieszenie a VAT UE


Zwolnienie ze składania deklaracji nie dotyczy VAT-owców UE dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub nabywających towary, w zakresie których są podatnikami. Należy tu składać deklaracje VAT za te okresy rozliczeniowe, w których zawieszenie wykonywania biznesu nie dotyczyło całego okresu rozliczeniowego. Ma to związek z długim terminem rozliczania podatku z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych. Konieczne jest rozliczenie okresów, za które podatnik jest obowiązany do rozliczania podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: