eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

2016-07-12 11:42

Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

Czy można wypowiedzieć umowę pracownicy w ciąży? © Photographee.eu - Fotolia.com

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Przeczytaj także: Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

Prawo chroni przyszłe mamy


Przepisy Kodeksu pracy statuują specjalną ochronę trwałości stosunku pracy wobec pracownicy w ciąży, stanowiąc w art. 177 §, iż pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Dalej, w § 4 zd. 1 przytoczonego przepisu kodeks stanowi, iż rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Zgodnie z brzmieniem powyższego w okresie ciąży (nie ma znaczenia, czy pracownica zdawała sobie sprawę ze swojego stanu, czy powiadomiła o tym pracodawcę, a także czy pracownica zaszła w ciążę przed czy w trakcie okresu wypowiedzenia) pracodawca nie może skutecznie złożyć oświadczenia woli w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę, a jeśli nawet to zrobi, to staje się ono bezskuteczne – tłumaczy adwokat Patrycja Chabier, współpracująca z marką Mama i ja. Z kolei przyjęcie przez pracodawcę oferty pracownicy rozwiązania stosunku pracy, nie mieści się w kategorii jego jednostronnych czynności prawnych rozwiązujących umowę o pracę – podlegających ochronie. Powyższy przepis nie chroni jednak stosunku pracy w przypadku, gdy obie strony w drodze porozumienia stron dążą do rozwiązania umowy o pracę czy sytuacji, gdy sama kobieta (będąca w ciąży, niemająca jeszcze o tym wiedzy) składa pracodawcy oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy. Żaden przepis nie zabrania, aby ciężarna sama rozwiązała łączącą ją z pracodawcą umowę o pracę – kończy ekspert.

Adwokat Patrycja Chabier, specjalista ds. prawa rodzinnego marki

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: