eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nielegalne e-booki. Czytamy, bo nie znamy prawa?

Nielegalne e-booki. Czytamy, bo nie znamy prawa?

2016-04-23 00:50

Nielegalne e-booki. Czytamy, bo nie znamy prawa?

Jak legalnie użytkować ebooki? © carballo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czytelnictwo e-booków przybiera na sile. Okazuje się jednak, że połowa Polski zaczytuje się w pirackich materiałach. Zdaniem Virtualo, główną przyczyną tego stanu rzeczy nie są zbyt wygórowane ceny książek elektronicznych, czy niezamożność, a zbyt mała wiedza na temat legalnego użytkowania e-booków. Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Virtualo przypomina, co zrobić, aby czytać i jednocześnie pozostać w zgodzie z obowiązującym prawem.

Przeczytaj także: Pół Polski czyta pirackie e-booki

Co zrobić z papierową książką po jej przeczytaniu? Część czytelników na pewno zdecyduje się na jej odsprzedanie, niektórzy pożyczą książkę przyjacielowi lub komuś z rodziny. Pozostali położą książkę na regale i o niej zapomną lub przekażą na cele charytatywne. Książkę drukowaną można więc odsprzedać lub pożyczyć – to czytelnicy wiedzą na pewno. Ale czy podobnie można postąpić z ebookiem?

Czy ebooka można odczytywać na kilku urządzeniach?


Ebooki zabezpieczone znakiem wodnym można odczytać na czytniku ebooków lub po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, na smartfonie, tablecie czy komputerze. Większość e-czytelników decyduje się na czytanie książek elektronicznych na czytnikach – dzięki specjalnym ekranom wyposażonym w technologię eInk nie odbijają one światła i nie męczą wzroku, a do tego czcionka dopasowuje się idealnie do wielkości ekranów. W zależności jednak od potrzeb w dowolnym momencie czytelnik może wgrać zakupiony plik również na swój smartfon czy tablet i odczytywać go na jednym z tych urządzeń.

Czy można drukować ebooka?


Z założenia ebooki to pliki elektroniczne przystosowane do odczytywania na przeznaczonych do tego urządzeniach. Dzięki temu nawet najcięższa książka, jeśli jest przygotowana w wersji elektronicznej, waży tylko tyle, ile urządzenie, na które ją wgramy. Jeśli jednak czytelnik z jakichś powodów chce wydrukować danego ebooka na własny użytek, może to zrobić w ramach obowiązującej go licencji.

Czy można odsprzedać ebooka?


W przypadku odsprzedaży ebooka sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku wersji drukowanej książki. Rynek ebooków w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, a prawo nie zawsze nadąża za następującymi zmianami. Warto też podkreślić, że ebook obecnie traktowany jest jako usługa, dlatego najbezpieczniejszą formą odsprzedaży ebooka, jest sprzedaż książki elektronicznej wraz z czytnikiem. Zbycie ebooka nie wiąże się tak jak w przypadku książki papierowej z przeniesieniem własności egzemplarza książki. W przypadku ebooka gdyby przyjąć dopuszczalność „zbycia” w drodze jego skopiowania dochodziłoby do sytuacji „zbycia” nie pliku, który został klientowi udostępniony, lecz kopii tego pliku, z jednoczesnym pozostawieniem pierwotnego pliku na urządzeniu, na które został on pobrany (analogicznie wyglądałoby zbycie skserowanej książki papierowej). Doszłoby przy tym do zwielokrotnienia pliku w celu innym niż osobisty użytek. W ocenie Virtualo nie jest zatem problematyczne zbycie czytnika wraz z zapisanym na nim pierwotnie nabytym plikiem z ebookiem, jednoczesnym wykasowaniem pliku z ebookiem z mojej biblioteki .

Czy można rozpowszechniać ebooka?


Ebooki można użytkować legalnie w zakresie użytku osobistego. Udostępnianie zatem książki elektronicznej osobom spoza kręgu rodziny i znajomych, czyli na przykład nieograniczonej liczbie osób w Internecie, jest niezgodne z prawem. Typowym takim przykładem może być umieszczanie ebooka w serwisach wymiany plików czy wymiana plików z nieznajomymi osobami.

Ebooki stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto znać zasady korzystania z nich zgodnie z prawem. Osobie, która nielegalnie rozpowszechnia książki elektroniczne może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet kara jej pozbawienia.

fot. mat. prasowe

Dlaczego nie należy korzystać z pirackich wersji książek?

Korzystanie z nielegalnych e-booków jest piractwem komputerowym.


Dla własnego bezpieczeństwa oraz dalszego rozwoju wciąż jeszcze małego rynku e-książki w Polsce, abyśmy mogli w przyszłości czytać w nowoczesnej formie utwory swoich ulubionych pisarzy starszego i młodego pokolenia, powinniśmy wiedzieć jak legalnie użytkować ebooki. Tym bardziej, iż coraz chętniej i częściej korzystamy z ebooków ceniąc sobie tę mobilną, wygodną formę czytania. - komentuje Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo.

fot. mat. prasowe

Nielegalne działania związane z e-bookami

Osobie, która nielegalnie rozpowszechnia e-booki grozi nawet kara pozbawienia wolności


Powyższe informacje dotyczą ebooków zabezpieczonych znakiem wodnym (watermarkiem). W celu sprawdzenia zasad korzystania z zakupionego pliku należy się zapoznać z regulaminem księgarni, w której dokonywane są zakupy. Zasady użytkowania mogą różnić się w zależności od miejsca nabycia danego ebooka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: