eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Skuteczne zarządzanie apteką: pomogą programy partnerskie?

Skuteczne zarządzanie apteką: pomogą programy partnerskie?

2016-04-06 13:15

Skuteczne zarządzanie apteką: pomogą programy partnerskie?

Jak skutecznie zarządzać apteką? © Kzenon - Fotolia.com

W realiach zwiększonej presji konkurencyjnej oraz coraz większego usieciowienia rynku, prowadzenie apteki staje się prawdziwym wyzwaniem. Zdaniem ekspertów NEUCA, skutecznym sposobem na zachowanie niezależności i zwycięstwo nad sieciami mogą być oferowane przez hutrownie programy partnerskie.

Przeczytaj także: Kontrowersyjne prawo farmaceutyczne. Spór o 1%

Czego potrzebuje polski farmaceuta?


Niezależne apteki to najczęściej biznesy rodzinne, prowadzone przez kolejne pokolenia. Ich pacjenci mają świadomość, że oprócz zakupu danego leku, mogą liczyć także na fachową poradę. Wyzwania, jakie stawia przed aptekarzami współczesny rynek powodują, że wielu z nich potrzebuje wsparcia.

Eksperci NEUCA - jako szczególnie ważny - wskazują obszar związany z kierowaniem zespołem oraz z doborem zamówień towaru do apteki. Te elementy mogą w znaczący sposób wpłynąć na kondycję finansową poszczególnych placówek. Farmaceuci zdają sobie sprawę z konieczności wsparcia biznesowego i sami aktywnie go poszukują. Takim wsparciem mogą być programy partnerskie oferowane przez dużych hurtowników. Farmaceuci ostrożnie do nich przystępują obawiając się o pozyskiwanie ich danych finansowych, obrotów, struktury sprzedaży, czy ogólnej kondycji apteki. Szczególnie niebezpiecznie jest to w momencie kiedy program ma niejasne zasady, a organizatorem jest firma posiadająca własne apteki.

Autonomia to podstawa


Ponad 72% farmaceutów przyznaje, że dołączenie do programu partnerskiego pomogło im w budowaniu biznesu. Takie wyniki dostarcza badanie satysfakcji przeprowadzone wśród farmaceutów uczestniczących w programie PARTNER+ oferowanym przez firmę NEUCA. Respondenci deklarują, że program pozostawia im niezależność zarządzania, co pozwala zachować autonomię i pozytywnie wpływa na sytuację ekonomiczną apteki. Te elementy były najważniejszymi powodami, dla których farmaceuci zdecydowali się dołączyć do programu.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Jak skutecznie zarządzać apteką?

Ponad 72% farmaceutów przyznaje, że dołączenie do programu partnerskiego pomogło im w budowaniu biznesu.Ostatnio na naszym rynku pojawiło się wiele projektów dedykowanych farmaceutom. Wiele z nich ostatecznie ograniczyło autonomię poszczególnych aptekarzy, dlatego też pomysły tego typu dość wolno zyskują ich zaufanie. Istnieje zapotrzebowanie na programy, które umożliwiają farmaceutom podejmowanie przez nich samodzielnych decyzji, ale również poczucie realizacji etycznej misji zawodu aptekarza - mówi Piotr Merks, farmaceuta, niezależny ekspert w zakresie opieki farmaceutycznej.

Jak dobrze prowadzić aptekę?


Na sukces apteki składa się wiele czynników. Oprócz tych najbardziej oczywistych jak lokalizacja czy wiedza farmaceuty, dużą rolę odkrywają także aspekty związane z zarządzaniem personelem, odpowiednią ekspozycją towarów czy wizualizacją zewnętrzną. Eksperci NEUCA wskazali te elementy, które w znaczący sposób wpływają na rentowność niezależnych aptek:
  • Doskonalenie umiejętności miękkich - doskonalenie umiejętności interpersonalnych, a w konsekwencji skutecznej komunikacji, jest niezwykle potrzebne do pracy i zarządzania zespołem. Umiejętność wywierania wpływu, budowania pracy zespołowej czy delegowania obowiązków to tylko wybrane cechy, jakimi powinien się charakteryzować dobry manager apteki.
  • Dodatkowe szkolenia - jak w każdej branży, także w farmacji wymagany jest ciągły rozwój. W podążaniu za wiedzą, która może okazać się przydatna w codziennej pracy, nie należy zapominać o szkoleniach prowadzonych przez ekspertów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: