2016-03-10 11:18
Kiedy cudzoziemiec pracujący w Polsce musi opuścić kraj? © Karen Roach - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Należy wyjaśnić, iż podstawą wykonywania pracy przez cudzoziemca na terytorium Polski może być nie tylko zezwolenie na pracę, ale również znacznie mniej sformalizowane – a przez to prostsze do uzyskania – oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy. Możliwość skorzystania z tej instytucji dotyczy obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy na okres pracy nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.– Warunkiem skorzystania ze wskazanej instytucji jest zarejestrowanie przez przyszłego pracodawcę we właściwym urzędzie pracy pisemnego oświadczenia, które zawierać powinno m.in. nazwę zawodu, miejsce wykonywania pracy, rodzaj umowy oraz wysokość wynagrodzenia. Art. 302 ust. 1 pkt. 4 Ustawy o cudzoziemcach dotyczy więc sytuacji, gdy cudzoziemiec uprawniony do skorzystania z takiego oświadczenia wykonuje pracę bez jego uzyskania – tłumaczy adwokat Daniel Reck, partner z Kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
fot. Karen Roach - Fotolia.com
Kiedy cudzoziemiec pracujący w Polsce musi opuścić kraj?
Jedną z przyczyn wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu do swojego kraju jest wykonywanie pracy „bez zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy”.
– Rozporządzenie regulujące kwestie wykonywania pracy w oparciu o zarejestrowane oświadczenie pracodawcy wskazuje, iż oświadczenie takie winno zawierać m.in. określenie zawodu i określenie wynagrodzenia – bez wątpienia więc sytuacją pożądaną jest taka, gdy praca wykonywana jest dokładnie na warunkach określonych w oświadczeniu, zaś pracodawca, zamierzając powierzyć cudzoziemcowi pracę na innych warunkach, dokonuje uprzedniej zmiany zarejestrowanego wcześniej oświadczenia. Nie oznacza to jednak jeszcze, iż niewywiązanie się przez pracodawcę ze wskazanego obowiązku zawsze skutkować musi – w przypadku kontroli – wydaleniem cudzoziemca z kraju. Co więcej – istnieją ważkie argumenty, by bronić tezy przeciwnej – wyjaśnia Dominik Hąc, adwokat z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
Czytaj także:
- Imigranci w Polsce: pracodawcy na "tak", pracownicy na "nie"
- Uchodźcy mile widziani? Rynek pracy nie mówi "nie"
- Zatrudnianie cudzoziemców: pracodawcy nie mają oporów
oprac. : eGospodarka.pl
Imigranci mile widziani? Tak, ale ci z USA
Rekordowe zatrudnienie cudzoziemców: czy zmiana przepisów zahamuje ten trend?
Do Polski za chlebem. Obcokrajowcy zalewają rynek pracy?
Imigranci w Polsce: pracodawcy na "tak", pracownicy na "nie"
Zatrudnienie cudzoziemca krok po kroku
Polski rynek pracy a obcokrajowcy
Ustawa o cudzoziemcach: obawy KPP
Jak zgodnie z prawem zatrudnić obcokrajowca?
Niższe opłaty za zatrudnienie cudzoziemca
Witam, Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą, jestem programistą i głównym celem będzie sprzedaż oprogramowania. Najwięcej ...
Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku
W branży IT króluje kontrakt B2B
Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?
Marnotrawstwo żywności: tony żywności w koszu i 870 mln niedożywionych osób
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
3 kwestie, o których musisz pamiętać przy zmianie formy opodatkowania
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości