eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Kara pieniężna za naruszenie prawa konkurencji obejmie również kierownictwo firmy

Kara pieniężna za naruszenie prawa konkurencji obejmie również kierownictwo firmy

2016-02-19 09:57

Przeczytaj także: Prawo konkurencji: nadużywanie pozycji dominującej


Wtórność odpowiedzialności


Osoba zarządzająca może ponieść odpowiedzialność określoną w ustawie OKiK tylko w przypadku, gdy sam przedsiębiorca zostanie obciążony karą pieniężną za dopuszczenie się do naruszenia zakazów dotyczących porozumień antykonkurencyjnych. Dodatkowo tylko w decyzji dotyczącej ukarania przedsiębiorcy może znaleźć się dodatkowy punkt nakładający karę pieniężną na osobę zarządzającą. Zatem odpowiedzialność finansowa osoby zarządzającej nie będzie miała racji bytu, jeżeli przedsiębiorca nie zostanie ukarany karą finansową w tej samej decyzji, w której zostanie ukarana osoba zarządzająca.

Warto także zauważyć, że jeżeli osoba zarządzająca, będąca jednocześnie przedsiębiorcą została ukarana karą pieniężną bezpośrednio na podstawie przepisów o karach pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców za dopuszczenie się praktyki ograniczającej konkurencję, to niedopuszczalne jest ukaranie jej również na podstawie odpowiedzialności finansowej osób zarządzających za dopuszczanie się takiej praktyki. W przeciwnym wypadku mogłoby bowiem dojść do sytuacji, w której osoba zarządzająca będąca przedsiębiorcą zostałaby ukarana zarówno na podstawie przepisów dotyczących kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców, jak i na podstawie przepisów dotyczących nakładania kar pieniężnych na osoby zarządzające.

Wejście w życie przepisów dotyczących odpowiedzialności osób zarządzających


Zgodnie z ustawą nowelizującą ustawę OKiK osoba zarządzająca ponosi odpowiedzialność za działania i zaniechania mające miejsce od dnia jej wejścia w życie, a więc od dnia 18 stycznia 2015 roku. W konsekwencji wszelkie zachowania osoby zarządzającej dokonane w imieniu przedsiębiorcy mające charakter porozumień antykonkurencyjnych, które zakończyły się przed 18 stycznia 2015 roku nie wiążą się z jej osobistą odpowiedzialnością. Natomiast w przypadku, gdy dane porozumienie antykonkurencyjne, które zostało zawarte przed dniem 18 stycznia 2015 roku, jest stosowane również po tym dniu, osoba zarządzająca może za nie ponieść osobistą odpowiedzialność finansową, jednak tylko za działania i zaniechania mające miejsce po tym dniu.

Podsumowanie


Z uwagi na brak orzecznictwa Prezesa UOKiK w zakresie ustalania odpowiedzialności osób zarządzających za czynności przedsiębiorców spełniające przesłanki porozumień antykonkurencyjnych, trudno jest na chwilę obecną ocenić, w jaki sposób Prezes UOKiK będzie podchodził do tej kwestii. Niewątpliwie jednak ryzyko obciążenia osoby zarządzającej karą do 2.000.000,00 zł (niezależnie od kary pieniężnej nakładanej na przedsiębiorcę, która może wynosić maksymalnie do 10% przychodów tego przedsiębiorcy za poprzedni rok) powinno wpływać na osoby kierujące przedsiębiorstwami, aby nie wchodziły z innymi uczestnikami rynku w porozumienia, które w rozumieniu przepisów ustawy OKiK mogą naruszać konkurencję na rynku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: