eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Jakie zmiany w prawie w 2016 roku?

Jakie zmiany w prawie w 2016 roku?

2016-01-15 08:03

Przeczytaj także: TOP 10 zmian w prawie w 2016 roku


W kwietniu 2016 r. wejdzie natomiast w życie zmiana ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowe przepisy mają znacząco rozszerzyć kompetencje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „UOKiK”, co ma wg pomysłodawców zmian bardziej chronić interes konsumentów. Z drugiej strony zmiany mają zapewnić przedsiębiorcom przejrzystość stosowania przepisów. Celem zmian jest m.in. większa skuteczność eliminowania z obrotu niedozwolonych postanowień umownych w stosunku do konsumentów. Do nowości zaliczyć również należy możliwość dobrowolnego zobowiązania się przedsiębiorcy do zmiany niedozwolonych praktyk, co uchronić ma go przed wszczynaniem w stosunku do niego postępowania i nakładaniem kar. Zostanie wprowadzona także instytucja tzw. „tajemniczego klienta”, który na wniosek Prezesa „UOKiK” i po wyrażeniu zgody przez sąd, będzie weryfikował sposób oferowania produktów oraz zawieranie umów przez przedsiębiorców.

W związku z powyższymi zmianami życzymy Państwu, by Państwa prawa jako konsumentów były przestrzegane, a kolejne rozwiązania oparte na dialogu z przedsiębiorcą konsekwentnie usprawniały stosowanie prawa w praktyce.

Przytaczając Państwu powyżej jedynie część zmian w prawie w 2016 r., mamy jednocześnie nadzieję, że zmiany w innych aktach, spełnią także oczekiwane przez Państwa życzenia prawne.

Nie bez znaczenia dla spełnienia życzeń prawnych w Nowym Roku 2016, pozostaje także realizacja ważnych obietnic wyborczych, składanych przez obecny obóz rządzący podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2015 r. Należą do nich m.in. pakiet „Rodzina 500 plus”, zmiana wieku emerytalnego, połączenie Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury, czy wspomniane już wprowadzenie podatku bankowego oraz podatku dla sklepów wielkopowierzchniowych. Oczywiście przekrój zmian w prawie w związku z realizacją kluczowych obietnic wyborczych rysuje się dziś ogromny i ich konsekwencje poznamy po jakimś czasie ich stosowania. Ważne, aby ustawodawca przy wprowadzaniu zmian w prawie, kierował się zasadami prawidłowej legislacji, co niewątpliwie wzmacnia jakość wprowadzanych zmian. Liczymy jednocześnie, że tzw. „dobra zmiana” i szykujące się w związku z nią liczne zmiany w przepisach, będą również spełnieniem wielu życzeń prawnych w 2016 r. dla wielu z Państwa.

Podsumowując mamy nadzieję, że nowo rozpoczęty rok przyniesie wyłącznie korzystne zmiany w polskim prawie, czego życzymy Państwu i sobie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: