eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i inne zmiany w prawie w VIII 2015 roku

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i inne zmiany w prawie w VIII 2015 roku

2015-09-24 12:39

Przeczytaj także: Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015


3. Nowelizacja ustawy o rachunkowości.


W dniu 12 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Nowelizacja wprowadza szereg ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, w szczególności poprzez stworzenie możliwości sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego przez jednostki małe (zdefiniowane w ustawie) oraz stosowania uproszczonych zasad rachunkowości dla szerszego niż dotychczas katalogu jednostek, w zakresie ewidencji umów leasingu, ujmowania odroczonego podatku dochodowego oraz wyceny instrumentów finansowych.

Ustawa weszła w życie w dniu 23 września 2015 roku. Wyjątkiem są przepisy umożliwiające organizacjom pozarządowym prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, które wejdą one w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

4. Nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.


W dniu 14 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.

Nowelizacja wprowadza m.in. uregulowania nakazujące starostom ustalenie nieruchomości stanowiących mienie gromadzkie oraz nieruchomości stanowiące wspólnotę gruntową, z jednoczesnym założeniem, że tylko w stosunku do mienia gromadzkiego starosta będzie działał z urzędu, przewiduje określenie nowych podmiotów uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej – osoby fizyczne lub prawne, które posiadają gospodarstwa rolne i nieprzerwanie od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystały ze wspólnoty, a także osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę lub prowadzą w tej miejscowości gospodarstwo rolne – jeżeli wspólnotą gruntowa są lasy, grunty leśne lub nieużytki przeznaczone do zalesienia, chyba, że osoby te faktycznie ze wspólnoty nie korzystały od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. – w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie „pierwotnych uprawnionych”, czyli osób fizycznych lub prawnych posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem 5 lipca 1963 r., faktycznie korzystały ze wspólnoty albo przypadku wspólnot gruntowych będących lasami, gruntami leśnymi albo nieużytkami przeznaczonymi do zalesienia – osób fizycznych lub prawnych zamieszkujących lub mających siedzibę na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę lub osób zamieszkujących na terenie innej miejscowości, a prowadzących gospodarstwo rolne, chyba że w okresie 5 lat przed dniem 5 lipca 1963 r., osoby te faktycznie ze wspólnoty nie korzystały.

Nowelizacja wprowadza także regulacje w zakresie zasad i trybu ustalania uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

5. Ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.


W dniu 14 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Ustawa określa zadania oraz właściwość organów i jednostek organizacyjnych w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem środków finansowych pochodzących z Funduszu oraz warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na realizację działań objętych priorytetami zawartymi w programie operacyjnym oraz działań w ramach pomocy technicznej.

Ustawa reguluje treść i strukturę przyszłego programu operacyjnego, w szczególności podział na tzw. priorytety oraz działania. Większość rozwiązań przyjętych w ustawie uwzględnia rozwiązania funkcjonujące w okresie programowania 2007–2013. Jest tak m.in. w przypadku podziału instytucjonalnego, warunków przyznania i zwrotu pomocy i pomocy technicznej, sprawozdawczości, monitoringu, ewaluacji oraz kontroli. W nowym okresie w odmienny sposób uregulowano podstawę przyznawania pomocy i pomocy technicznej. Oba rodzaje pomocy będą przyznawane wyłącznie na podstawie umów o dofinansowanie zawieranych z wnioskodawcami. Zrezygnowano w powyższym zakresie z przyznawania pomocy na podstawie decyzji administracyjnych. Ponadto przewidziano, że właściwym w sprawach dotyczących dochodzenia zwrotu pomocy i pomocy technicznej pobranej nienależnie lub wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem będzie Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W celu uzyskania wsparcia finansowego zainteresowany podmiot będzie musiał wystąpić do instytucji pośredniczącej z wnioskiem o dofinansowanie. W przypadku spełnienia warunków przyznania pomocy nastąpi podpisanie umowy o dofinansowanie. Wypłata środków nastąpi na podstawie wniosku o płatność lub umowy o dofinansowanie albo zlecenia płatności. Ustawa ureguluje kwestie trybu przyjmowania i zmiany programu operacyjnego, podziału kompetencji pomiędzy instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programu operacyjnego, wskazanie katalogu beneficjentów, treść wniosków o dofinansowanie oraz umów o dofinansowanie, systemu wypłaty pomocy finansowej beneficjentom tej pomocy, zwrotu nienależnie pobranej pomocy finansowej oraz przeprowadzania kontroli jednostek podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ponadto ustawa przewiduje możliwość pełnienia funkcji instytucji pośredniczącej przez jednostkę sektora finansów publicznych lub fundację, której jedynym fundatorem jest Skarb Państwa – w zakresie priorytetu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt. 6 (wspieranie wdrażania Zintegrowanej Polityki Morskiej), oraz w zakresie pomocy technicznej.

6. Nowelizacja ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


W dniu 17 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 9 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Ustawa dotyczy zastąpienia obecnie obowiązującego maksymalnego trzymiesięcznego okresu powierzenia pełnienia obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (w razie odwołania Prezesa) okresem sześciomiesięcznym (z możliwością jego dwukrotnego, a nie jak dotąd jednokrotnego, przedłużenia o kolejne 6 miesięcy) oraz wprowadzenia przepisu przejściowego w art. 2 niniejszej ustawy pozwalającego Prezesowi Rady Ministrów przedłużyć okres pełnienia obowiązków prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o 12 miesięcy osobie, która pełni te obowiązki w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: