eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia znowelizowany

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia znowelizowany

2015-07-08 13:10

Przeczytaj także: Zmiany w prawie 2018 ważne dla przedsiębiorców


14. Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.


W dniu 18 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.

Celem nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest przede wszystkim potrzeba zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji i dotyczy konieczności osiągania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz potrzeby doprecyzowania definicji, wymagań dotyczących odpowiedzialności producenta, wymagań w odniesieniu do punktów zbierania pojazdów oraz wymagań odnośnie prób strzępienia pojazdów.

Co do zasady, Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

15. Nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.


W dniu 19 czerwca 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Celem ustawy uchwalonej z inicjatywy Prezydenta RP było umożliwienie godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, i innych miejscach, których miejsca spoczynku przez wiele lat nie były znane. Wejście w życie ustawy przyczyni się do tego, aby Polscy patrioci pochowani bezimiennie w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach oraz na wielu cmentarzach w całej Polsce, mogli zostać odnalezieni i pożegnani z godnością.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 3 sierpnia 2015 roku.

16. Nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.


W dniu 26 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Przedmiotowa ustawa ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności w przypadku zwiększenia jego natężenia. Zgodnie ze zmianami, zarządcy dróg płatnych - w sytuacjach wyjątkowych, zagrażających bezpieczeństwu ruchu lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa - będą mogli zrezygnować z pobierania opłat od kierowców za przejazd autostradą lub jej odcinkiem. Ponadto nowelizacja przewiduje, że minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, w odniesieniu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, sposób ustalania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę porę i kategorię dnia, porę roku i płynność ruchu.

Ustawa weszła w życie w dniu 26 czerwca 2015 roku.

17. Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej.


W dniu 26 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej.

Ustawa dodaje jeden przepis stanowiący podstawę prawną prowadzenia przez Służbę Więzienna po dniu I lipca 2015 r. centrali monitorowania systemu dozoru elektronicznego. Obowiązujący obecnie system jest jednym z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności, polegającym na kontrolowaniu zachowania skazanego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiedniej aparatury monitorującej, a Służba Więzienna zgodnie z przyznanymi tej formacji zadaniami ustawowymi jest właściwa do prowadzenia centrali monitorowania. Przedmiotowa zmiana spowoduje, że po dniu 1 lipca 2015 r. Służba Więzienna będzie mogła być podmiotem predystynowanym do prowadzenia centrali monitorowania w systemie dozoru elektronicznego.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 roku.

18. Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.


W dniu 30 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Nowelizacja dotyczy realizacji postulatu sformułowanego przez TK w postanowieniu z dnia 29 lipca 2014 r. (sygn. S 4/14). Zakłada on, iż w postępowaniu nakazowym, w przypadku zawarcia ugody przed sądem pierwszej instancji orzekającym w następstwie skutecznego wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty, pozwany (podmiot wnoszący zarzuty) uzyska zwrot sumy pieniężnej odpowiadającej połowie pobranej opłaty sądowej.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

źródło: www.prezydent.pl

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: