eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia znowelizowany

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia znowelizowany

2015-07-08 13:10

Przeczytaj także: Zmiany w prawie 2018 ważne dla przedsiębiorców


7. Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.


W dniu 11 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

Wejście w życie uchwalonej ustawy jest uzasadnione ze względu na zbyt wysokie zużycie i emisję fluorowanych gazów cieplarnianych, brak harmonizacji z regulacjami unijnymi przepisów krajowych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową i niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz wykonanie aktów prawa Unii Europejskiej (w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych m.in. dotyczy to wprowadzenia kar za nieprzestrzeganie przepisów UE, ustanowienia systemu certyfikacji osób wykonujących określone czynności oraz przedsiębiorstw prowadzących określoną działalność w obszarze fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji zubożających warstwę ozonową).

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku ustaw RP, za wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą wżycie po 3 lub 6 miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku ustaw RP.

8. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.


W dniu 11 czerwca 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Celem wprowadzanej nowelizacji jest zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej upraw rolnych m.in. przez zapewnienie producentom owoców i warzyw dostępu do ubezpieczeń
z dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczenia w przypadku stosowania przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych w wysokościach wyższych niż 6% sumy ubezpieczenia upraw (aktualnie znaczna część stawek taryfowych dla tych upraw ustalana jest przez zakłady ubezpieczeń na poziomie przekraczającym 6% sumy ubezpieczenia). Nowelizacja podnosi maksymalny zakres dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia upraw albo zwierząt z 50% do 65% i jednocześnie rezygnuje z określenia minimalnej wartości dopłat (dotychczas minimalna wartość dopłaty wynosiła 40%).

Ustawa wejdzie w życie z dniem 11 lipca 2015 roku.

9. Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W dniu 11 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawowym celem ustawy jest stworzenie podstawy prawnej umożliwiającej finansowanie z budżetu państwa rządowego programu pozwalającego na wspieranie wybitnych studentów w podejmowaniu studiów magisterskich w najlepszych uczelniach na świecie.

Ustawa statuuje podstawę prawną do ustanowienia przez Radę Ministrów rządowego programu mającego na celu udzielenie pomocy finansowej wybitnym studentom w zakresie pokrywania przez nich kosztów kształcenia w zagranicznych uczelniach.

Nowelizacja przewiduje, że pomoc finansowa udzielana w ramach programu będzie mogła obejmować środki na pokrycie kosztów rekrutacyjnych, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów oraz ubezpieczeń. Jako zasadę przyjęto, że pomoc ta podlega zwrotowi określając jednocześnie sytuacje, w których uczestnik programu nie będzie obowiązany do jej zwrotu. Zgodnie z treścią nowelizacji pomoc finansowa będzie udzielana uczestnikom programu na podstawie umowy zawartej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego z uczestnikiem programu. Szczegółowe warunki realizacji programu, w tym: sposób i tryb kwalifikowania uczestników, tryb udzielenia pomocy finansowej w ramach programu oraz zakres tej pomocy, a także sposób ustalania listy zagranicznych uczelni, do których zakwalifikowanie uprawnia do uczestnictwa w programie określi w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Ustawa weszła w życie z dniem 7 lipca 2015 roku.

10. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.


W dniu 11 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany wprowadzane ustawą mają na celu dostosowanie procedur związanych z profilaktyką oraz zwalczaniem wytwarzania i obrotu substancjami o działaniu psychoaktywnym do procedur obowiązujących i praktykowanych w większości państw Unii Europejskiej. Ustawa dąży do wprowadzenia znaczącej poprawy kontroli instytucji państwowych nad rynkiem dopalaczy, w szczególności nadzoru nad wprowadzaniem na rynek nowych substancji psychoaktywnych, usprawnienia funkcjonowania egzekucji administracyjnej w stosunku do przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu dopalacze, oraz przyspieszenia i usprawnienia procesu obejmowania nowo rozpoznawanych substancji psychoaktywnych sankcjami karnymi, wynikającymi z kontroli substancji wpisanych do odpowiednich załączników ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 roku.

11. Zmiana ustawy o drogach publicznych.


W dniu 12 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 13 września 2013 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych.

Ustawa ta została zakwestionowana przez Prezydenta RP w trybie kontroli prewencyjnej. Trybunał Konstytucyjny, po rozpatrzeniu na rozprawie w dniu 26 maja 2015 r. wniosku Prezydenta RP orzekł, że ustawa jest zgodna z Konstytucją.

Ustawa z dnia 13 września 2013 r. reguluje zasady przekazywania dróg w ramach jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla. Umożliwia ona organom stanowiącym tych jednostek podejmowanie uchwał, na podstawie których odcinki dróg zostają przekazane jednostkom samorządu terytorialnego innego szczebla.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

12. Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej.


W dniu 18 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

Głównym celem nowelizacji jest uregulowanie statusu prawnego działalności lekarzy w jednostkach wojskowych. W ustawie przyjęto, że jednostki wojskowe to jednostki organizacyjne - niebędące jednostkami budżetowymi - dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, w których udzielane są świadczenia zdrowotne przez lekarza, realizujące zadania także poza granicami państwa. Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej świadczenia zdrowotne mogą być realizowane wyłącznie przez podmioty lecznicze wskazane w art. 4 tej ustawy. Wśród tych podmiotów znajdują się państwowe jednostki budżetowe, co wyklucza realizację określonych świadczeń medycznych przez jednostki organizacyjne Sił Zbrojnych niebędące jednostkami budżetowymi w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych.

Nowelizacja ma na celu w szczególności rozszerzenie katalogu podmiotów leczniczych o jednostki wojskowe niebędące jednostkami budżetowymi, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, posiadające w strukturze organizacyjnej lekarzy w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą - także gdy realizują zadania poza granicami państwa. Umożliwi to realizację zadań związanych z zabezpieczeniem medycznym Sił Zbrojnych bez potrzeby angażowania systemu opieki zdrowotnej funkcjonującego na bazie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ustawa weszła w życie z dniem 30 czerwca 2015 roku.

13. Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne.


W dniu 18 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne.

Ustawa dotyczy sprecyzowania przepisów stanowiących, iż do zadań własnych gminy należy planowanie i finansowanie oświetlenia ulic, placów, miejsc publicznych oraz dróg gminnych powiatowych, wojewódzkich oraz odcinków dróg krajowych (z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych w rozumieniu ustawy o drogach publicznych) znajdujących się w granicach terenu zabudowanego, a także odcinków dróg krajowych (w rozumieniu ustawy o o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym) poza terenem zabudowanym które wymagają odrębnego oświetlenia, a jednocześnie: są przeznaczone do ruchu pieszych lub rowerów oraz stanowią dodatkowe jezdnie obsługujące ruch z terenów przyległych do pasa drogowego drogi krajowej.
Zadania tak sprecyzowane wynikają z konieczności zaspokajania przez gminę potrzeb lokalnej społeczności i tylko w takim zakresie sprawy związane z oświetleniem winny gminę dotyczyć.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 3 sierpnia 2015 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: