eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Zwrot biletu na koncert lub mecz? To niemożliwe

Zwrot biletu na koncert lub mecz? To niemożliwe

2015-06-17 08:05

Zwrot biletu na koncert lub mecz? To niemożliwe

Zwrot biletu na koncert? © Moreno Novello - Fotolia.com.jpg

Wakacje to raj dla miłośników koncertów, festiwali czy imprez sportowych. Bilety na tego typu imprezy często kupujemy w internecie z dużym wyprzedzeniem. Co jednak w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniu lub przez pomyłkę kupimy bilet na inny termin?

Przeczytaj także: E-commerce pod presją. Nadchodzi nowa ustawa konsumencka

Kupując bilety na imprezy kulturalne czy sportowe musimy być ostrożni. Nierozważna decyzja będzie bowiem wiązać się ze stratami finansowymi.

Ustawa konsumencka nie przewiduje zwrotu biletów


Zgodnie z ustawą konsumencką, osoba zawierająca umowę na odległość, czyli np. dokonująca zakupów przez internet, ma prawo od niej odstąpić w terminie do 14 dni bez podania przyczyn. Z biletami na imprezy jest jednak inaczej.
Niestety od tego przepisu istnieją wyjątki. Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o świadczenie usług związanych z wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi – wyjaśnia Rafał Stępniewski z Rzetelnyregulamin.pl.

Problem ze zwrotem biletu będzie nawet w sytuacji, gdy przez pomyłkę wybierzemy niewłaściwą datę lub miejscowość (jeżeli do wyboru jest kilka opcji). Nie ma znaczenia, jak szybko zorientujemy się, że popełniliśmy błąd.

Czytaj regulamin


Przed dokonaniem zakupu biletów należy zapoznać się z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej organizatora. Z niego również dowiemy się, że w razie zakupu biletu online nie przysługuje nam prawo do jego zwrotu ani wymiany. Co więcej, organizatorzy imprez podkreślają, że ich odsprzedaż po cenach zawyżonych wiąże się z ryzykiem unieważnienia biletu i pozbawienia prawa do udziału w danym wydarzeniu kulturalnym. Organizatorzy z reguły przewidują tylko jedyną sytuację, w której można liczyć na zwrot kosztów za bilety, tj. w przypadku odwołania wydarzenia przez organizatora. Dodatkowo zastrzegają również, że nie zwracają konsumentom kosztów dojazdu, noclegu ani innych kosztów pośrednio związanych z ewentualnym uczestnictwem w imprezie.
Praktyka taka jest oczywiście niezgodna z przepisami, a rejestr klauzul niedozwolonych zawiera wiele zakwestionowanych przez UOKiK zapisów, jakie stosują organizatorzy w swoich regulaminach odnośnie opisanych wyżej sytuacji – zaznacza ekspert z RzetelnyRegulamin.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Nowa ustawa o prawach konsumenta

    Kasia_Mala / 2015-06-23 13:34:44

    Nie można przecież zwrócić wszystkiego ;) Takie imprezy charakteryzują się pewnego rodzaju ryzykiem i kupując miejsce czy bilety z wyprzedzeniem nigdy nie możemy być pewni czy na pewno nic nam nie wypadnie ;) Tak samo jest z wakacjami, tzn z rezerwacją domków itp. - zaliczki też nam nikt nie odda jak się rozmyślimy, a nikt z tego afery nie robi ;) Ważne, że nowa ustawa konsumencka wydłużyła nam czas na zwrot innych przedmiotów czy umów do 14 dni. W ogóle Ci ustawodawcy to dbają o nas, że hoho :) Wystarczy porównać sobie stare i nowe przepisy chociażby dot. zwrotu towarów. Na tym blogu tabelka -> https://prokonsumencki.pl/blog/zwrot-towaru-zakupionego-przez-internet-przez-konsumenta-nowa-ustawa-konsumencka/ Rozpieszczają nas, nie ma co ;-) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: