eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Inspekcja Handlowa przebadała meble ogrodowe i podpałki do grilla

Inspekcja Handlowa przebadała meble ogrodowe i podpałki do grilla

2015-04-30 15:11

Inspekcja Handlowa przebadała meble ogrodowe i podpałki do grilla

Grill © aruba2000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Majowe grillowanie w ogrodzie to czysta przyjemność. Pod warunkiem jednak, że będzie się ono wiązać z bezpieczeństwem biesiadników. Aby tak się stało, warto zwrócić uwagę m.in. na meble ogrodowe. Ostre krawędzie czy wystające z nich śruby mogą skutecznie pozbawić nas radosnego nastroju. Podobnie jak nieprawidłowo zamontowany dozownik w opakowaniu z podpałką do grilla. Jakości tych produktów przyglądała się ostatnio Inspekcja Handlowa.

Przeczytaj także: Bezpieczna majówka z grillem

Kontrole, o których mowa we wstępie miały miejsce w drugim kwartale minionego roku. Inspekcja Handlowa przyjrzała się 381 partiom mebli ogrodowych, z czego jej wątpliwości wzbudziła co czwarta. Taki wynik oznacza spadek jakości wobec 2012 roku, kiedy to zastrzeżenia inspektorów dotyczyły zaledwie 15,7 proc. partii. Kontrola objęła również 144 partii podpałek do grilla. I tu wyniki okazały się jeszcze gorsze - zakwestionowana została bowiem niemal co trzecia partia (31,9 proc.). To niemal dwa razy gorszy wynik od zanotowanego w poprzednim roku, gdy podstawowym wymagań okazało się nie spełniać jedynie 16,9 proc. partii badanych wyrobów.

Zastrzeżenia w przeważającej mierze dotyczyły nieprawidłowości w oznakowaniu. W przypadku mebli ogrodowych były to m.in.:
  • brak instrukcji bezpiecznego użytkowania (31 partii)
  • brak w zakresie danych przedsiębiorcy wprowadzającego produkt na rynek (36 partii).

Zakwestionowane podpałki do grilli m.in. nie posiadały wymaganych przepisami ostrzeżeń dotyczących bezpiecznego użytkowania np. Przed rozpoczęciem przyrządzania potraw podpałka powinna być całkowicie spalona, a paliwo do grilla pokryte popiołem (8 partii).

Zarzuty IH dotyczyły także nieprawidłowości stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników. W 13 partiach mebli ogrodowych wykryto wady konstrukcyjne w tym m.in. ostre krawędzie, niestabilność oraz ryzyko niekontrolowanego rozłączenia się elementów. Zakwestionowane zostały też podpałki do grilli: ze względu na niewłaściwie zamocowany dozownik (2 partie) i zbyt niską temperaturę zapłonu (1 partia).

fot. mat. prasowe

Meble ogrodowe - nieprawidłowości

Ogółem skontrolowano 381partii mebli ogrodowych


Produkty posiadające wady stanowiące zagrożenie dla użytkowników zostały wycofane z rynku. Ponadto większość przedsiębiorców (124 spośród 137) uzupełniła braki w oznakowaniu.

fot. mat. prasowe

Podpałki do grilla - nieprawidłowości

Ogółem skontrolowano 144 partie podpałek do grilla


Konsumencie aby wiosenne grillowanie było bezpieczne pamiętaj:
  1. Nie używaj grilla wewnątrz pomieszczeń.
  2. Pamiętaj, że podpałka do grilli powinna być przechowywana poza zasięgiem dzieci.
  3. Sprawdź, czy opakowanie podpałki ma zamknięcie uniemożliwiające otwarcie przez dzieci, trwale zamocowany dozownik, który powinien zabezpieczać przed wyciekiem zawartości, gdy opakowanie jest otwarte i gdy jest ułożone poziomo (dopuszczalny wyciek do 10 ml).
  4. Przed rozpoczęciem przyrządzania potraw sprawdź, czy podpałka jest całkowicie spalona a paliwo do grilla pokryte popiołem.
  5. Wybierając meble ogrodowe sprawdź, czy nie mają zadziorów i ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować skaleczenie.
  6. Meble powinny być wyposażone w instrukcję użytkowania w języku polskim, zapoznaj się z jej treścią .
  7. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: