eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa o pracę vs. śmieciowa – co bardziej się opłaca?

Umowa o pracę vs. śmieciowa – co bardziej się opłaca?

2015-03-02 11:38

Umowa o pracę vs. śmieciowa – co bardziej się opłaca?

Etat czy umowa śmieciowa? © thodonal - Fotolia.com

Wzgardzona przez wielu umowa śmieciowa wbrew pozorom ma swoje plusy. Wyższe wynagrodzenie, elastyczność, własny system pracy... Co jeszcze? Wszystkie korzyści wynikające ze śmieciówek wyliczają eksperci TotalMoney.pl.

Przeczytaj także: Umowy cywilnoprawne: jak je zawierać z pracownikami?

Oczywistym jest, że podczas gdy pracownicy walczą o jak najwyższe zarobki, pracodawcy szukają obniżenia kosztów. Cięcie kosztów oznacza często zmianę warunków pracy: praca w ramach umowy o dzieło lub zlecenie. Do tych ostatnich przylgnęła pogardliwa łatka – umowy śmieciowe, w oczach pracowników to zło w najczystszej postaci.

W gąszczu umów


Zanim zdecydujemy, która forma zatrudnienia jest najlepsza, scharakteryzujmy je, ujawniając ich mocne i słabe strony.
 • Etat - forma współpracy na podstawie umowy o pracę, określona ramami Kodeksu Pracy. Pracownik na etacie zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem oraz w miejscu i w czasie przez niego określonym, zaś pracodawca do zapłaty umówionego wynagrodzenia. Etat cechuje stała pensja, niezależnie od liczby przepracowanych dni w miesiącu, płatne urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie, możliwość wzięcia bezpłatnego urlopu czy dni na żądanie. W tej formie zatrudnienia odprowadzona jest zarówna składka ZUS oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne.
 • Umowa zlecenie - jest umową cywilnoprawną. Oznacza to, że wszelkie regulacje z nią związane określają przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu Pracy. Zleceniobiorca (pracownik) zobowiązuje się do wykonania określonej czynności na rzecz dającego zlecenie (pracodawcy) na warunkach określonych w umowie. Zleceniobiorca nie ma obowiązku wykonywania zlecenia w ściśle określonym miejscu ani czasie, nie jest też zależny od zleceniodawcy. Przy umowie zlecenie jest odprowadzana składka ZUS, składka na ubezpieczenie zdrowotne.
 • Umowa o dzieło - podpisując tę formę umowy wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła dla Zlecającego za odpowiednim wynagrodzeniem. Liczy się sam efekt pracy, przepisy nie regulują ani czasu ani miejsca wykonania działa. W umowie o dzieło nie są odprowadzane składki zdrowotne ani na ZUS.
Reasumując: tylko w przypadku umowy o pracę pracownik ma zagwarantowane ustawowo prawo do urlopu, określony czas pracy, uregulowaną kwestię minimalnego wynagrodzenia oraz wiele innych zabezpieczeń. Ponadto dokładnie uregulowane są kwestie wypowiadania i rozwiązywania tych umów, co czyni je stabilnymi i trwałymi.

fot. thodonal - Fotolia.com

Etat czy umowa śmieciowa?

Umowy o prace jak i śmieciówki rządzą się swoimi prawami. Zanim jednak zgodzimy się na oferowany rodzaj zatrudnienia, zastanówmy się, który będzie nas najbardziej korzystny.


Etat czy umowa śmieciowa?


Na podstawie powyższych informacji można stwierdzić, że etat niezaprzeczalnie jest liderem jeśli chodzi o najlepszą formę zatrudniania. Sprawdźmy jednak, czy tak samo prezentuje się to z najważniejszego dla pracownika poziomu – pieniędzy, otrzymanego wynagrodzenia. Sprawdźmy jak rozkładają się koszty podczas każdej formy zatrudnienia i ile tak naprawdę dostajemy „na rękę” (netto) dla 4 tys. zł brutto miesięcznie.
Porównanie etatu, umowy zlecenia i umowy o dzieło
Rodzaj zatrudnienia Brutto Ubezpieczenie Zaliczka na PIT Netto
emerytalne rentowe chorobowe zdrowotne
Etat 4 000 zł 390,40 zł 60 zł 98 zł 310, 64 zł 287 zł 2853,96 zł
Umowa - zlecenie 4 000 zł 390,40 zł 60 zł - 319, 46 zł 236 zł 2994,14 zł
Umowa o dzieło 4 000 zł - - - - 576 zł 3424,00 zł

Źródło: obliczenia własne TotalMoney.pl


Po opłaceniu wszystkich składek na etacie: ubezpieczeń emerytalnych (390,40 zł); rentowych (60 zł), chorobowych (98 zł), zdrowotnych (310,64 zł) oraz zaliczki na PIT (287,00 zł) z 4 000 zł pozostaje 2 853,96 zł. Tym samym wszystkie składki kosztowały nas 1 146,04 zł. Boli naszą kieszeń, prawda?

Co z umową-zlecenie? Jeśli ta forma umowy jest jest jedynym tytułem ubezpieczenia należy odprowadzić od niej składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne.

Ubezpieczenia chorobowe nie są w tym wypadku obowiązkowe. Zatem po odjęciu składki emerytalnej: 390,40 zł, rentowej (60 zł), zdrowotnej (319,46 zł) oraz zaliczki na PIT (236,00 zł), z kwoty 4 000 zł zostaje nam 2 994, 14 zł.

Przejdźmy do umowy o dzieło. W tym wypadku od kwoty brutto musimy odliczyć zaliczkę na PIT, która wynosi 576 zł. Odejmując tę kwotę od 4 000 zł zostaje nam na rękę 3 424 zł, czyli o 429,86 zł więcej niż w przypadku umowy zlecenie i o 570,04 zł więcej niż na etacie. W umowie o dzieło otrzymujemy 85,6% kwoty netto wynagrodzenia, na etacie 71,2% zaś u umowie zlecenie 74,6%.

 

1 2

następna

oprac. : TotalMoney.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Koordynator OIUGZ / 2015-03-02 16:00:43

  Tyle ze nie mowi sie w artykule skad faktycznie nazwa bo minimalna zaplata za godzine pracy w umowie zlecenie to 3,00 /trzy/ PLN - i na tych umowach sa ochraniarze, pielegniarki itp... a tak faktycznie to nie sa umowy zlecenie a umowy o prace i za tych pracodawcow winien sie wziac PIP !!! bo te umowy maja znamiona umowy o prace - czasowa czy bezterminowa, ale umowe o prace !!!!

  Nie mowi sie tez ze te umowy smieciowe nie daja praw do emerytury.... a wiec i do ubezpieczenia...co jest bardzo waznym elementem !!! odpowiedz ] [ cytuj ]

  • sprawiedliwy / 2015-03-02 22:57:16

   Wydaje mi się, że wykonywanie pracy na umowę zlecenie jest tak samo traktowane przy obliczaniu emerytury, jak umowa o pracę na czas nieokreślony czy określony. Istotne w przedstawionych wyliczeniach jest co innego. Przy zachwalaniu wyższych zarobków na umowie zlecenie, pominięto koszt ewentualnego urlopu, który nie przysługuje na umowie zleceniu a jest zagwarantowane na umowie o pracę. Zakładając 26 dni roboczych urlopu w roku, jest to pokaźna kwota, która uciekła autorowi. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: