eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Członek zarządu z wyrokiem

Członek zarządu z wyrokiem

2015-02-02 15:55

Członek zarządu z wyrokiem

Sąd © Sebastian Duda - Fotolia.com

Poważnym problemem w działalności spółek prawa handlowego jest skazanie prawomocnym wyrokiem członka zarządu. Z mocy prawa skutkuje to wygaśnięciem mandatu, o ile skazanie nastąpiło za przestępstwa wymienione w Kodeksie Spółek Handlowych.

Przeczytaj także: Oświadczenie o rezygnacji członka zarządu w spółce z o.o.

Po nowelizacji przepisów dotyczących działania KRS wzrosło bezpieczeństwo spółek. Obecnie sądy rejestrowe przed wpisaniem danej osoby do rejestru z urzędu sprawdzają, czy osoba ta nie widnieje w Krajowym Rejestrze Karnym. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, kiedy to do KRS wpisywano osoby z prawomocnymi skazaniami, których powołania od początku były nieważne.

Nie rozwiązuje to jednak do końca problemu. Członek zarządu może bowiem zostać prawomocnie skazany, w czasie trwania kadencji. A tego już sądy z urzędu nie weryfikują, gdyż nie mają do tego podstaw prawnych. Idealnie byłoby, gdyby rejestr karny zawiadamiał KRSy o prawomocnych skazaniach członków organów spółek kapitałowych za przestępstwa wykluczających zasiadanie w zarządzie lub radzie nadzorczej. Ale byłoby to ogromne przedsięwzięcie, wymagające nie tylko zmiany przepisów, ale wprowadzenia rozbudowanego systemu informatycznego.

Wobec tego spółka sama powinna zapewnić sobie mechanizmy, pozwalające na wychwytywanie niepożądanych sytuacji. Trzeba pamiętać, że prawomocne skazanie członka zarządu w czasie pełnienia przez niego funkcji, powoduje wygaśnięcie mandatu z mocy prawa. Oczywiście nie chodzi o każde skazanie, ale o skazanie za wyraźnie wymienione w KSH przestępstwa. Wobec tego spółka może np. wprowadzić korporacyjny obowiązek przedstawiania przez poszczególnych członków zarządu zaświadczeń z KRK w określonych odstępach czasu.

fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Sąd

Członkowie zarządu powinni być świadomi, że zakaz zasiadania w zarządzie obowiązuje – w przypadku skazania za określone ustawą czyny – z mocy samego prawa i nie jest wskazywany przez sąd w treści wyroku.


Członkowie zarządu powinni też być świadomi, że zakaz zasiadania w zarządzie obowiązuje – w przypadku skazania za określone ustawą czyny – z mocy samego prawa i nie jest wskazywany przez sąd w treści wyroku. W praktyce członkom zarządu wydaje się, iż jeśli wyrok nie wspomina o ograniczeniach w pełnieniu funkcji w spółkach, to temat nie istnieje.

Przydatne linki:
Kodeks spółek handlowych


W praktyce może powstać też sytuacja, kiedy na danej osobie nadal ciąży zakaz zasiadania w organach spółki – wynikający z KSH, natomiast KRK jest czyste, gdyż skazanie uległo już zatarciu. Co prawda przepisy karne i przepisy prawa spółek są w tym zakresie zasadniczo kompatybilne, to jednak są przypadki, które wymykają się zasadom. I tak np. jeśli sąd odstąpił od wymierzenia kary, to zapadły wyrok nadal jest wyrokiem skazującym, a więc po uprawomocnieniu staje się przeszkodą do zasiadania w organach spółek kapitałowych. Skazanie to ulega jednak zatarciu już po roku. Natomiast zakaz wynikający z KSH nadal obowiązuje. W praktyce jednak będzie to trudne do zweryfikowania, gdyż skazanie znika z rejestru karnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: