eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Usługi pogrzebowe - poradnik UOKiK

Usługi pogrzebowe - poradnik UOKiK

2014-12-01 12:15

Usługi pogrzebowe - poradnik UOKiK

Działania Urzędu mogą dotyczyć usług pogrzebowych © zetat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W swoich działaniach Urząd Ochrony Konkurencji i konsumentów sprawuje również pieczę nad rynkiem usług pogrzebowych. Kontrole przeprowadzone w ostatnich latach zaowocowały ponad setką decyzji dotyczących m.in. gmin i parafii, a kilka postępowań ciągle jest w toku. Urząd przygotował również skierowany do zarządców cmentarzy poradnik, zawierający wskazówki pozwalające na uniknięcie naruszenia przepisów.

Przeczytaj także: UOKiK lustruje cmentarze i zakłady pogrzebowe

Jednym z głównych zadań należących do obowiązków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest wykrywanie i eliminowanie praktyk, które prowadzą do ograniczenia konkurencji. UOKiK ma prawo interweniować na wielu rynkach, w tym na rynku usług pogrzebowych. Od 2000 r. wydał ponad 100 decyzji dotyczących tego sektora, a w toku jest obecnie sześć postępowań.

Usługi cmentarne i pogrzebowe - różnice


Działania Urzędu mogą dotyczyć usług pogrzebowych, czyli takich czynności jak np. kopanie grobów, transport i pochówek, wykonywanie pomników, itp. Otwarty dla konkurencji nie jest natomiast rynek usług cmentarnych czyli usług związanych z utrzymaniem i zarządzaniem cmentarzem. Chodzi o prace porządkowe (np. pielęgnacja zieleni), rozbudowę infrastruktury oraz administrację (np. prowadzenie ksiąg). Te czynności mogą być wykonywane samodzielnie przez zarządcę cmentarza lub przekazane przez niego innemu przedsiębiorcy.

W przypadku usług pogrzebowych, osoby zlecające pochówek powinny mieć jak największy wybór przedsiębiorców. Zdarza się jednak, że zarządcy cmentarza wykorzystują swoją pozycję na rynku usług cmentarnych i nie dopuszczają do prowadzenia działalności innych podmiotów niż oni lub utrudniają im dostęp do miejsc pochówku. Innym niedozwolonym działaniem jest faworyzowanie niektórych przedsiębiorców pogrzebowych, np. poprzez udzielanie im wyłączności na kopanie grobów.

fot. mat. prasowe

Usługi cmentarne

Do usług cmentarnych związanych z związane są z utrzymaniem i zarządzaniem cmentarza należą m.in. czynności porządkowe (pielęgnacja zieleni, utrzymanie czystości, konserwacja urządzeń cmentarnych)


Skutki niedozwolonych praktyk


- W wyniku praktyk ograniczających konkurencję osoby zlecające pochówek pozbawione są możliwości wyboru korzystniejszej oferty. Z kolei zarządca lub wskazany przez niego przedsiębiorca nie ma motywacji do podnoszenia jakości usług i obniżania cen - mówi Wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik.
Skrajne przypadki monopolu na rynku usług pogrzebowych można było zobaczyć w Hiszpanii. Do lat 90-tych w Madrycie tylko jedna spółka była upoważniona do prowadzenia działalności na cmentarzach komunalnych. Wykorzystując swoja pozycję uzależniała sprzedaż miejsca na cmentarzu od zakupu pakietu usług, w tym organizacji stypy.

Cmentarze komunalne i wyznaniowe


UOKiK może interweniować w przypadku naruszenia przepisów zarówno na cmentarzach komunalnych, jak i wyznaniowych. Decyzje Urzędu dotyczą głownie gmin lub ich zakładów komunalnych, a także parafii. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów mają one status przedsiębiorcy, ponieważ poosiadają osobowość prawną i świadczą usługi użyteczności publicznej (zarządzając cmentarzami). Konieczność przestrzegania prawa antymonopolowego (z wyłączeniem spraw związanych z kultem religijnym) przez instytucje kościelne wynika również m.in. z Konkordatu oraz prawa kanonicznego.

fot. mat. prasowe

Usługi pogrzebowe

Rynek usług pogrzebowych jest otwarty dla konkurencji


Jak działać zgodnie z prawem


Działania Urzędu na rynku usług pogrzebowych mają na celu przywrócenie konkurencji, z korzyścią dla rynku, w tym konsumentów, a nie nakładanie kar finansowych. Dlatego zarządca może już po wszczęciu postępowania dobrowolnie zobowiązać się do zmiany praktyk. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie świadczenia usług innym podmiotom w sposób niedyskryminacyjny i na takich samych warunkach. Dzięki temu możliwe będzie wydanie tzw. decyzji zobowiązaniowej, która pozwoli przedsiębiorcy uniknąć kary finansowej i jednocześnie szybko wyeliminować z rynku niedozwoloną praktykę.

fot. mat. prasowe

Co robić by nie łamać prawa?

Za złamanie prawa antymonopolowego grozi kara do 10% przychodu


Poradnik


Praktyka Urzędu pokazuje, ze wiele naruszeń przepisów przez zarządców cmentarzy wynika z nieznajomości prawa antymonopolowego. Dlatego UOKiK przygotował specjalny poradnik. Zawarty jest w nim opis rynku usług cmentarnych i pogrzebowych, przykłady niedozwolonych praktyk na podstawie orzecznictwa Urzędu i sądów, a także porady, jak postępować zgodnie z prawem. Opracowanie zostanie rozesłane do zarządców cmentarzy, przede wszystkim gmin i parafii.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: