eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Leczenie za granicą: zwrot kosztów od NFZ

Leczenie za granicą: zwrot kosztów od NFZ

2014-11-03 15:05

Przeczytaj także: Jakie zmiany w prawie w 2015 roku?


Ustawa z dnia 12 września 2014 roku o ratyfikacji Protokołu dodatkowego do Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, dotyczącego penalizacji czynów o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych.


W dniu 28 października 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 września 2014 r. o ratyfikacji Protokołu dodatkowego do Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, dotyczącego penalizacji czynów o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych, sporządzonego w Strasburgu w dniu 28 stycznia 2003 r.

Z zakresu ratyfikowanej równolegle z omawianym tu Protokołem Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, wyłączono zagadnienia związane z kryminalizacją przestępstw o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych i włączono je do omawianego tutaj Protokołu. Regulacje dotyczące tego rodzaju przestępstw zostały zawarte w odrębnym Protokole dodatkowym, który został sporządzony i otwarty do podpisu w dniu 28 stycznia 2003 r., a wszedł w życie w dniu 1 marca 2006 r. Celem Protokołu dodatkowego do Konwencji jest więc uzupełnienie, w stosunkach między jego stronami, postanowień Konwencji odnoszących się do penalizacji aktów o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym, popełnionych przy użyciu systemów komputerowych.

W Protokole uregulowane zostały, m.in., takie sprawy jak:
  • definicje stosowanych w nim pojęć,
  • odpowiedzialność osób prawnych oraz stosowanych kar i innych środków,
  • kwestie z zakresu prawa karnego procesowego określające normy i procedury postępowania w sprawach dotyczących przestępstw określonych w Konwencji, innych przestępstw popełnionych przy wykorzystaniu systemu informatycznego oraz zbierania dowodów w formie elektronicznej odnoszących się do przestępstw,
  • jurysdykcja,
  • współpraca międzynarodowa dotycząca ekstradycji i wzajemnej pomocy prawnej oraz wymiany informacji.
Protokół dodatkowy zobowiązuje państwa-strony do penalizacji zachowań polegających na dystrybucji lub publicznym udostępnianiu w inny sposób materiałów rasistowskich i ksenofobicznych w systemie komputerowym.

Z uwagi na zasadniczą zgodność polskich regulacji prawnych zawartych w szeregu wymienionych w uzasadnieniu do ustawy przepisach obowiązujących w Polsce z wymaganiami Protokołu dodatkowego, jego ratyfikacja nie będzie się wiązała z koniecznością dalszych zmian o charakterze legislacyjnym w polskim systemie prawnym.

Ustawa z dnia 10 października 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.


W dniu 28 października 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Przedmiotowa nowelizacja ma na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 45). Dotyczy ona zapewnienia realizacji swobody przepływu usług w sferze opieki zdrowotnej na terytorium UE poprzez stworzenie możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim UE oraz możliwości uzyskania przez pacjenta zwrotu kosztów takich świadczeń od publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, któremu on podlega.

Prawo zwrotu od NFZ poniesionych kosztów świadczenia opieki zdrowotnej – świadczenia gwarantowanego, uzyskanego w innym państwie Unii Europejskiej będzie przysługiwało za świadczenia, co do którego uprzednio było wydane skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub wykonującego zawód w innym niż Polska państwie członkowskim UE). Podstawę zwrotu stanowi rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot, który udzielił świadczenia. Zwrot kosztów jest dokonywany w wysokości odpowiadającej kwocie finansowania stosowanego w rozliczeniach NFZ w ramach umów ze świadczeniodawcami (zwrot obejmuje także koszty leków, wyrobów medycznych zakupionych w innym kraju UE na podstawie polskiej recepty wystawionej przez uprawnioną osobę albo lekarza wykonującego zawód w innym państwie członkowskim UE, również koszty leków nabytych w polskiej aptece na podstawie recepty lekarza z innych państw Unii). Wnioski o zwrot kosztów rozpatruje dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ (dla zamieszkałych Polsce). Od jego decyzji przysługuje odwołanie do Prezesa NFZ.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP, z wyjątkiem art. 1 pkt 8, który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ustawa z dnia 21 października 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.


W dniu 28 października 2014 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 21 października 2014 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Podstawowym celem ustawy jest naprawienie błędu powstałego w wyniku nieogłoszenia ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw w terminie do końca września bieżącego roku.

Ustawa przewiduje uchylenie przepisu stanowiącego, iż regulacje dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych wchodzą w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po dniu ogłoszenia. Zgodnie z treścią znowelizowanych przepisów podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych będą stosować przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych począwszy od roku podatkowego zagranicznej spółki, który rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2014 r. Jeżeli podatnik nie może ustalić roku podatkowego zagranicznej spółki albo rok ten przekracza okres kolejnych następujących po sobie 12 miesięcy przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych stosuje się począwszy od roku podatkowego podatnika rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2014 r. Wejście w życie przedłożonej ustawy powoduje zatem skrócenie okresu vacatio legis przyjętego w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. W ocenie projektodawców oraz Ministerstwa Finansów zabieg taki jest jednak uzasadniony charakterem wprowadzanych przepisów, których podstawowym celem jest przeciwdziałanie erozji bazy podatkowej poprzez wyprowadzanie dochodów polskich podatników do państw stosujących preferencyjne zasady ich opodatkowania.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: