eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Nazwa domeny - niełatwy wybór

Nazwa domeny - niełatwy wybór

2014-07-23 11:00

Nazwa domeny - niełatwy wybór

Wybór nazwy domeny - nie taka łatwa sprawa © SP-PIC - Fotolia

Wybór domeny internetowej jest kwestią, przed którą staje każdy przedsiębiorca zamierzający prowadzić działalność gospodarczą. W dzisiejszych bowiem czasach zaistnienie na rynku bez własnej strony internetowej wydaje się być raczej niemożliwe.

Przeczytaj także: Jak wybrać nazwę i domenę firmy?

W związku z powyższym pojawia się pytanie, w jaki sposób wybrać domenę, by nie narazić się na zarzut naruszenia prawa. Odpowiedź na pytanie nie jest wcale taka prosta. Rejestrując domenę należy bowiem zwrócić uwagę na wiele aspektów.

Chcąc posługiwać się określoną domeną internetową należy dokonać jej rejestracji według odpowiednich zasad. Mogą to być przykładowo zasady zawarte w Regulaminie opcji na rejestrację nazwy domeny, obowiązujące przy rejestracji nazw domen przez Naukową i Akademicką Sieć Internetową (NASK). W procesie rejestracji domeny rejestrator nie bada jednak czy nazwa domeny w jakikolwiek sposób narusza prawa osób trzecich. Nazwa domeny może zostać zarejestrowana tylko na rzecz jednego podmiotu, zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. W związku z powyższym przy rejestracji nazwy domeny należy zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo wejść w kolizję w prawami innych podmiotów.

Uzyskane w wyniku rejestracji prawo do domeny internetowej nie może naruszać praw bezwzględnych wynikających z rejestracji znaków towarowych. Zgodnie z art. 153 ustawy — prawa o własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000r. (tekst jednolity z 2003r. Dz.U. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) „(...) przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy (...)." Za używanie znaku towarowego należy uznać między innymi umieszczenie go jako domeny internetowej i to niezależnie od tego czy jest ona sposobem reklamy czy po prostu adresem dostępu do informacji lub platformy transakcyjnej przedsiębiorcy uprawionego do używania znaku towarowego (Uzasadnienie wyroku Sądu Polubownego Do Spraw Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki I Telekomunikacji z dnia 18 listopada 2005 r, sygn. akt. 19/04/PA). Przedsiębiorca rejestrując nazwę domeny internetowej winien więc sprawdzić uprzednio w rejestrze znaków towarowych Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej (Rejestr dostępny na www.uprp.pl) czy nazwa, którą chce wykorzystać nie korzysta z prawa ochronnego na znak towarowy.

Rejestracja domeny internetowej może zostać uznana za dokonaną z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji. Zgodnie z art.3 ustawy o nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993r. (DZ.U. nr 47, poz.211 z 1993r. z późn. zm.) „Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta”. Ryzyko wystąpienia z takim zarzutem jest tym większe, jeśli rejestrujemy domenę o nazwie odpowiadającej nazwie, bądź podobnej do firmy podmiotu, który działa na podobnym do naszego rynku bądź świadczy usługi konkurencyjne do usług przez nas oferowanych. Wówczas rejestracja nazwy domeny internetowej może narazić nas na zarzut popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji, polegającego na wprowadzeniu w błąd co do tożsamości przedsiębiorstwa (art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) lub polegający na oznaczaniu w obrocie usług w sposób, który może wprowadzić klientów w błąd co do ich pochodzenia lub innych istotnych cech (art. 10 § 1 przedmiotowej ustawy).

Przy rejestracji nazwy domeny internetowej należy również mieć na uwadze ryzyko naruszenia prawa do firmy innego podmiotu. Zgodnie z art. 43³ § 1 kodeksu cywilnego „firma przedsiębiorcy winna dostatecznie odróżniać się od firm innych przedsiębiorców działających na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd w szczególności co do osoby przedsiębiorcy czy przedmiotu jego działalności”. Zgodnie z art. 43² kodeksu cywilnego „przedsiębiorca ma obowiązek działania pod firmą”. Z obowiązku działania pod firmą wyprowadza się prawo przedsiębiorcy do używania firmy w swej działalności gospodarczej. Co istotne, naruszenie prawa do firmy dotyczy nie tylko użycia nazwy identycznej z nazwą innego przedsiębiorcy, ale może także polegać na nieuprawnionym przejęciu pewnych jej elementów wyróżniających (Uzasadnienie wyroku Sądu Polubownego Do Spraw Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki I Telekomunikacji z dnia 29 października 2008 r. (sygn. akt. 14/08/PA)).

fot. SP-PIC - Fotolia

Wybór nazwy domeny - nie taka łatwa sprawa

Rejestrując domenę należy zwrócić uwagę na wiele aspektów.


Przed rejestracją nazwy domeny internetowej należy więc wnikliwie sprawdzić, czy wybrana przez nas nazwa nie jest używana w obrocie przez innego przedsiębiorcę i tym samym nie narusza jego praw. W przeciwnym bowiem razie możemy narazić się na wiele niekorzystnych konsekwencji, włącznie z utratą prawa do korzystania z danej domeny. W wyniku rejestracji domeny uzyskuje się bowiem, na podstawie stosowanego przez NASK regulaminu rejestracji domen internetowych, prawo do wyłącznego korzystania z domeny. Prawo to jest jednak prawem względnym, którego źródłem jest umowa z NASK. Nie jest to prawo absolutne, wygasa ono bowiem z chwilą stwierdzenia przez sąd, iż abonent w wyniku rejestracji domeny naruszył prawo osoby trzeciej (pkt.18 Zasad).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: