eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Płaca minimalna to nie tylko pensja zasadnicza. Także premia

Płaca minimalna to nie tylko pensja zasadnicza. Także premia

2014-03-09 00:22

Płaca minimalna to nie tylko pensja zasadnicza. Także premia

Płaca minimalna to nie tylko pensja zasadnicza © Andrzej Wilusz - Fotolia.com

Na minimalne wynagrodzenie za pracę może składać się zarówno pensja zasadnicza, jak i otrzymywana przez pracownika premia. Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę nie musi być zatem wprost wpisana w umowie o pracę.

Przeczytaj także: Najniższa krajowa. Kolejna podwyżka już w 2022 roku

Pytanie: Minimalne wynagrodzenie w 2014 wynosi 1680 zł brutto. Dwóch pracowników w umowie o pracę ma płacę zasadniczą w wysokości 1600 zł brutto + premia. Czy konieczne jest sporządzenie aneksu do umowy, zmieniającego płacę zasadniczą na 1680 zł czy istotna jest wysokość faktycznie wypłacanego miesięcznego wynagrodzenia i nie trzeba sporządzać aneksu?

Odpowiedź: Na minimalne wynagrodzenie za pracę może składać się zarówno pensja zasadnicza, jak i otrzymywana przez pracownika premia. Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę nie musi być zatem wprost wpisana w umowie o pracę.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 roku kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1680 zł.). Oznacza to, że pracownik który świadczy pracę na pełnym etacie nie może w danym miesiącu zarobić mniej niż wynosi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwota ta nie musi jednak wynikać z treści zawartej z pracownikiem umowy o pracę. Ważne jest bowiem to, ile w rzeczywistości pracownik w danym miesiącu zarobi. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby w umowie o pracę pracownika jego wynagrodzenie za pracę zostało określone jako płaca zasadnicza 1600 zł plus niekreślona kwotowo premia.

Płaca minimalna to nie tylko pensja zasadnicza

Do rzeczywistego obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się bowiem przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

W myśl postanowień załącznika do ww. zasad określonych przez GUS wynagrodzenia osobowe obejmują w szczególności:
 • wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza), stanowiące podstawowy ekwiwalent świadczonej przez pracownika pracy,
 • premie i nagrody,
 • różnego rodzaju dodatki (np. za pracę w warunkach szkodliwych, za pracę w godzinach nocnych, za staż pracy, za pełnienie funkcji kierowniczych, za znajomość języka obcego),
 • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy (np. za płatne przestoje, urlop wypoczynkowy lub szkoleniowy, czas choroby),
 • świadczenia deputatowe i odszkodowawcze.

fot. Andrzej Wilusz - Fotolia.com

Płaca minimalna to nie tylko pensja zasadnicza

Na minimalne wynagrodzenie za pracę może składać się zarówno pensja zasadnicza, jak i otrzymywana przez pracownika premia. Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę nie musi być zatem wprost wpisana w umowie o pracę.

Pamiętaj! Przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wymieniają jednak trzy kategorie składników wynagrodzenia osobowego pracowników, których nie uwzględnia się przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika. Są to: nagroda jubileuszowa, odprawa pieniężna przysługująca pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia nie zawsze oznacza konieczności zmiany umowy

Jeżeli w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia została określona na poziomie wynagrodzenia minimalnego, ze wskazaniem konkretnej kwoty tego wynagrodzenia, to w związku ze zmianą jego wysokości z początkiem roku należy dokonać odpowiednich zmian w treści umów o pracę. Zmiana umowy o pracę wymaga zachowania formy pisemnej.

Najprostszym sposobem jest zawarcie aneksu do umowy. Dokument taki musi wskazywać jedynie nową wysokość wynagrodzenia za pracę (tj. wskazywać, że od 1 stycznia 2014 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1680 zł) i być opatrzony podpisami obu stron stosunku pracy.

Niemniej jednak przyjmuje się, że podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia pracownika może zostać dokonane także poprzez przedstawienie pracownikom jednostronnej informacji wskazującej na zmianę jego wysokości. Dzieje się tak, gdyż zmiana ta wynika z przepisów ustawy i wypłacanie pracownikom wynagrodzenia w wyższej wysokości nie jest uwarunkowane wyrażeniem przez nich zgody.

Jeżeli jednak w umowie o pracę widnieje zapis, że na wynagrodzenie pracownika składa się płaca zasadnicza w wysokości 1600 zł plus premia, pracodawca nie musi dokonywać żadnych zmian w takiej umowie, jak również informować pracownika o nowej stawce minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:
 • art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • BO TO POLSKA !!!

  invisja / 2014-05-03 19:17:07

  Nigdy pracodawca nie powinien ubliżać ani poniżać pracownika po przez nie wskazywanie mu faktycznej wysokości jego pensji a tylko premii pomijając już ,że nieprawdziwej bo to PŁACA ZASADNICZA A NIE PREMIA WIEC ZAPIS NIE JEST PRAWDZIWY I PREMII NIE MA(więc nie powinien istnieć). Wpisanie premii uznaniowej w wysokość wynagrodzenia jest niedopuszczalne a zapis 1600 plus premia = 1680zł karygodnym. Macie jednak czelność żeby tak postępować z ludźmi na forum. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: